Алън Грийнспан
"Епоха на турбулентност" предлага забележителен коментар на съвременния финансов свят, пречупен през опита...
Хосе Ортега-и-Гасет
Какво поражда екстремизма? Отчаянието, разбира се, отговаря философът Ортега-и-Гасет. Състоянието, при което...
Чрез даряването на сума по Ваше желание, можете да подпомогнете набавянето на нови заглавия и подобряване на предоставяните от нас услуги
Битката на класическите либерали със социализма е стара, почти колкото борбата на човека с дявола. Тази книга на Бастиа определено заема почетно място в историята на тези битки.
Пълната новина
В първите глави фокусът е поставен върху съдбата на следвоенна Европа и в частност – случващото се във Великобритания, Германия и Франция. През очите на водещите политици (и най-вече през тези на централните банкери), Ахамед описва както следвоенните преговори и тяхното влияние върху европейската икономика, така и опитите на държавите за завръщане и придържане към златния стандарт в годините след това. Макар образите на Стронг и Моро донякъде да остават в сянката на Норман и Шахт, всеки един от четиримата големи централни банкери на онова време се радва на достатъчно внимание от страна на автора, за да остави ярко лично (в някои случаи) и професионално (в други) впечатление у читателя.
Връзката между фискалната политика и регионалното развитие не се изчерпва просто с наличието на публични ресурси и тяхното разходване. Ключови за развитието са както структурата на местните финанси, така и стимулите за местните власти, които произтичат от тази структура. Действителността към момента е такава, че местните власти нямат никакви стимули (поне от финансова гледна точка) да привличат инвестиции в своите общини и въобще да не възпрепятстват икономическата активност и предприемачеството.
От 4 март 2014 г. (вторник) сме в нов офис.
На 18 февруари 2014 г., от 18.30 ч., ви каним на среща-дискусия за прехода в България. Защо бе необходим преход? Преход от какво и към какво? Как изглежда в очите на различните поколения? Какви надежди породи и какви разочарования донесе? Приключил ли е? Всъщност що е то преход? Преди 20 години сборникът „Преходът“ предложи едни от първите отговори на редица от тези въпроси. На тях ще продължим да търсим отговора заедно с нашите гости - Румен Аврамов, Красен Станчев и Георги Стоев.
За либертарианството и Дейвид Боаз Издаването на "Либертарианството" ще помогне на България да се доближи до либертарианските идеали за мир, просперитет и свобода. - Дейвид Боаз, 31 декември 2012 г.
Две нови изследвания на ИПИ. Двама автори с името на свети Николай.
В една държава, която се управлява с разум, бедността и нищетата са срамни. А в държава, която се управлява без разум, богатството и почестите са срамни. - Конфуций
„Милтън Фридмън се извисява като гигант сред съвременните социални мислители най-малко по две причини. Първо, той дълбоко преобрази не само своята професионална област - икономиката, но и останалите обществени науки. Второ, ако съдим по историческия опит, неговото влияние върху общественото мнение и икономическата политика промени за добро живота на безброй хора.” – Лешек Балцерович, 2006
Икономическата библиотека обявява фотоконкурс на тема: "ЧетенеТо е..."
Новини: 1 - 10 от общо 149