Малкълм Гладуел
„Проблясък. Силата на мигновените решения” е книга за мигновените прозрения и решения. Написана е от...
Асен Христофоров
По повод 100-годишната от рождението на проф. Асен Христофоров Българската народна банка издаде книга в три...
Чрез даряването на сума по Ваше желание, можете да подпомогнете набавянето на нови заглавия и подобряване на предоставяните от нас услуги
"Кълна се в живота ми и в любовта ми към него, че никога няма да живея заради друг, и никога няма да моля някой да живее заради мен.“ - Айн Ранд, "Атлас изправи рамене"
Пълната новина
Свободата – лична, икономическа, социална, етична, политическа... е в центъра и на двете книги, които представяме.
Дали наистина талантът и качеството са гаранция за успех? Как да се борим с войнстващата посредственост? И защо нонконформистките идеи на Айн Ранд са актуални днес, тук и сега?
Кой е Гордън Тълок? Университетски професор по право и икономика, виден научен сътрудник в Центъра по политическа икономия „Джеймс Бюкенън” в университета „Джордж Мейсън”, преподавател едновременно в икономическия и в юридическия факултет. С какво е най-известен? Новатор в теорията за обществения избор и политическата икономия на рентиерството (rent seeking). „Изчисления на съгласието: логически принципи на конституционната демокрация”, написана съвместно с Нобеловия лауреат по икономика за 1986 г. Джеймс Бюканън, е сред най-четените трудове по икономика в периода след Втората световна война. А „хипотезата на Тълок”, “законите на Тълок” и “парадоксите на Тълок” са определили развитието на обществения избор и са разкрили нови пространства за правото, икономиката и социологията.
„ГОРДЪН ТЪЛОК – НОВАТОР В ТЕОРИЯТА ЗА ОБЩЕСТВЕНИЯ ИЗБОР" ЛЕКТОР – КРАСЕН СТАНЧЕВ Къде? – Икономическата библиотека – бул. „Патриарх Евтимий” 22, ет. 3 Кога? – На 23 февруари (сряда) 2011, в 18.00 часа
Из блога за икономика на Георги Ангелов и Светла Костадинова: КАК ДА СТАНЕМ БОГАТИ: ДВА ЕВРОПЕЙСКИ ПРИМЕРА В Европейския съюз има множество богати страни, има и няколко, които са сравнително бедни /с влизането на България и Румъния те се увеличават с още две/. Две страни от ЕС, обаче, изпъкват с това, че за много кратък период са увеличили благосъстоянието си въпреки че преди това са били доста бедни. Тези страни са Ирландия и Естония и си заслужава да се поучим от техния пример – за да не останем твърде дълго време най-бедната страна от ЕС.
Георги Ангелов ще изнесе лекция на тема: "Икономическо чудо и криза: Естония и Ирландия" 26 януари 2011 г., 18.00 часа
Гарет Гарет е американски журналист и автор, чиито творби се преоткриват в днешно време. За връх на художествените му произведения се смята трилогията от началото на 20-те години на ХХ век, която прави Гарет истински популярен. Покрай романтичните истории във всяка една от тези творби, могат да се открият изключително ценни факти от историята на Америка в края на XIX век и началото на XX век.
На 14 декември 2010 (вторник), от 18.00 часа, в Икономическата библиотека на ИПИ и БМА, бул. „Патриарх Евтимий” 22, ет. 3 е нашата поредна среща, на която ще си говорим за личността и творчеството на Гарет Гарет, за някои реални събития коментирани в творбите му – „паниката от 1893 г.” в САЩ и манията по среброто и златото; възхода на стоманата в САЩ и създаването на U.S. Steel през 1901 г.; спекулациите с цената на пшеницата и т. нар. "сатанински" бушел; причините, довели до Голямата депресия; "новия курс" на Рузвелт...
Tu ne cede malis, sed contra audentior ito. (Не се покорявай на бедата, а върви смело срещу нея!)
Новини: 51 - 60 от общо 65