Антикапиталистическото мислене
The Anti-Capitalistic Mentality
Автор(и) : Лудвиг фон Мизес
Издател : Сиела софт енд паблишинг
Място на издаване : София, България
Година на издаване : 2008
ISBN : 978-954-28-0290-7
Брой страници : 102
Език : български
Резервираната от вас книга ще бъде пазена до 2 работни дни след избраната дата, след което ще бъде освободена за по-нататъшно резервиране. Съгласувайте с работното време на Библиотеката!
Съжaляваме, но в момента няма свободни копия на книгата! Ако искате да Ви уведомим, когато книгата е свободна, пишете ни на library@ime.bg.
„Антикапиталистическото мислене" представя в блестяща, сбита и ярко полемична форма основни идеи на големия австрийски мислител Лудвиг фон Мизес. Книгата прави силно впечатление и няма да остави равнодушен всеки, който се е докоснал до нея. Това е остър и безкомпромисен памфлет в защита на свободния, автентичен капитализъм, на капитализма laissez faire, наситен с много духовна енергия, с публицистичен патос, с тънка ирония, а понякога и с убийствено презрение. Последното, което може да се каже за тази книга, е, че е професионално суха и академично скучна. - проф. Валери Димитров
"Антикапиталистическото мислене" не е научен труд за ограничен кръг тесни специалисти.
Книгата е вълнуваща и поучителна. Както за хората с либерални икономически възгледи, които ще намерят в нея убедително потвърждение на идеите, в които вярват, така и за хората със социалистическо мислене, които може да видят в нея интелектуално предизвикателство.
Лудвиг фон Мизес
Лудвиг Хайнрих Едлер фон Мизес (1881-1973) – икономист, философ, основател – заедно с Фридрих фон Хайек, на новоавстрийската икономическа школа и един от най-видните нейни представители. Мизес оказва силно влияние върху развитето на съвременното либерално и либертарианско движение.
Първоначално учи във Виена в интелектуалната традиция на Карл Менгер и Ойген фон Бьом-Баверк, а по-късно– в Женева.
През целия си живот Лудвиг фон Мизес защитава капитализма и класическия либерализъм. Добива известност със своя magnum opus, „Човешкото действие” – трактат по икономика, публикуван за първи път на английски през 1949 г.. В него той излага епистемологията и методологията, с които се характеризира австрийската школа: субективна концепция за стойността, методологичен индивидуализъм и праксиология.
След Втората световна война живее в САЩ. През периода 1945-1969 г. е преподавател в Нюйоркския университет.
Мизес не доживява да види интереса към идеите му, който идва след спечелването на Нобеловата награда от Фридрих фон Хайек през 1974 г. Но резултатът от усилията му се вижда дори приживе. Учениците му Вилхелм Рьопке и Лудвиг Ерхард връщат Германия към свободата на пазара и сътворяват “икономическото чудо” . Личният му приятел Луиджи Еинауди като президент на Италия възпира комунизма в страната. Във Франция ученикът му Жак Рюф – съветник на Шарл де Гол – води борбата за стабилна парична единица и свободен пазар.
Избрана библиография
The Theory of Money and Credit (1912); Теория на парите и кредита
Socialism (1922); Социализмът
Liberalism (1927); Либерализмът
Omnipotent Government (1944); Всемогъщото правителство
Bureaucracy (1944); Бюрокрацията
Human action (1949); Човешкото действие
The Anti-Capitalistic Mentality (1956); Антикапиталистическото мислене