"Балканската трагедия. Хаосът и разрухата след края на Студената война" - това е стряскащо заглавие. Още повече че Сузан Удуърд анализира в 800 страници събитията в бивша Югославия и на Балканите. Тук са засегнати всички неудобни теми - кой разруши Югославия, какво подклажда етническите вражди и кой създаде демоничния образ на сърбите... В същото време обаче Сузан Удуърд се опитва да говори за всичко това, което се случва на Балканите, безпристрастно. А това не е никак лесно на тези географски ширини.
Иначе Сузан Удуърд оспорва действията на западните държави, защото те не само не успяват да предотвратят насилията и да облекчат преговорите за мир, но дори изострят още повече конфликта. Удуърд дори се опитва да обясни защо опитите на Запада да се справи с тези предизвикателства няма да помогнат за ликвидирането на югославските конфликти - според нея по този начин не се отстраняват истинските причини за войните. Най-страшното е, че книгата е писана през 1994 г. - много преди Косовската война от 1998-1999 г., много преди последвалите събития. Този урок по съвременна история си заслужава."
В тази книга Сузан Удуърд анализира събитията в бивша Югославия и на Балканите, като разкрива какви са поуките от реакциите на международните фактори спрямо югославската криза. Тя оспорва действията на западните държави, защото те не само не успяват да предотвратят насилията и да облекчат преговорите за мир, но дори изострят още повече конфликта. Удуърд се опитва да обясни защо опитите на Запада да се справи с тези предизвикателства, няма да помогнат за ликвидирането на югославските конфликти - според нея по този начин не се отстраняват истинските причини за конфликтите, защото не са изяснени действителните цели на воюващите страни.
Сузан Удуърд
Сузан Удуърд е професор по политически науки в Нюйоркския университет. Тя е специалист по въпросите на Балканите, Източна Европа и постсъветския период; интервенцията и гражданските войни; както и следвоенното възстановяване. Автор е на книгите „Балканската трагедия: Хаосът и разрухата след края” и „Социалистическа безработица: политическа икономия на Югославия”.