За четвърта поредна година екипът на ИПИ изготви конкретни препоръки за публичните политики в България. Равносметката от изминалите издания е тревожна – въпреки че българската администрация е изключително заета в направляването на икономиката, резултатите са обезпокояващи. Класациите, които разглеждаме, показват общо влошаване или леко подобрение на резултатите на България, което обаче е продиктувано от влошаването на оценките на други страни, а не е следствие от реформаторските усилия на управляващите.
"84 препоръки за икономически растеж
Образование
1. Заместване на част от сегашната държавна субсидия за университетите с финансиране на проектна база;
2. Въвеждане на изцяло платено образование за специалностите, за които е видно, че завършилите ги не успяват да си намерят работа по данни от рейтинговатата система на висшите училища в България;
3. Обвързване на част от финансирането на университетите с наличността и качеството на центрове за кариерно развитие и за предприемачество;
4. Предоставяне на по-голяма свобода на образователните институции при определяне на нивото на заплащане на преподавателите чрез облекчаване или премахване на някои изисквания в колективните трудови договори, големината на паралелките, съдържанието и структурата на учебния процес;
5. Въвеждане на ваучерна система при финансирането на начално, основно и средно образование. Така родителите ще имат реален избор къде да учат децата им – в държавни или частни училища"
Калоян Стайков
Калоян Стефанов Стайков е завършил средното си образование в ОМГ “Академик Кирил Попов” в гр. Пловдив. През 2006 г. завършва „Международен бизнес и икономика” в “Universiteit van Amsterdam” - Холандия, Амстердам.
Професионалната си кариера започва като икономически журналист във в. „Кеш”, а след това като редактор в сп. „BusinessWeek”, България. След това работи като експерт финанси в Центъра за икономическо развитие, а от август 2011 г. Калоян Стайков се присъедини към екипа на Института за пазарна икономика.
Явор Алексиев
Явор Александров Алексиев е икономист в Института за пазарна икономика от август 2011. Има бакалавърска степен по международни отношения, СУ „Св. Климент Охридски”, Юридически факултет.