Черният лебед е рядко или случайно събитие, което е неочаквано и се отличава с три характеристики – то е непредсказуемо, има огромно въздействие и може да бъде обяснено със задна дата. Тъй като черните лебеди са непредвидими, ние трябва да се пригодим към тяхното съществуване (вместо наивно да се опитваме да ги предвидим). Невероятният успех на „Гугъл“ е черен лебед, както и терористичните атаки от 11 септември 2001 г. За Насим Никълъс Талеб черните лебеди лежат в основата на почти всичко в нашия свят – от възникването на религиозни течения до събитията в личния ни живот. Години наред Талеб проучва природата ни да се заблуждаваме, че знаем повече, отколкото в действителност знаем. Защо не обръщаме внимание на феномена „черен лебед“, докато той не се случи? Елегантен, поразителен и универсален в своите приложения, „Черният лебед“ ще промени визията ви за света.
Второто допълнено издание включва есето-послепис „За устойчивостта и нестабилността – по-задълбочени философски и емпирични размишления“.
"Добрият човек е рядкост като черен лебед", пише в своите "Сатири" римският поет Ювенал (I-II в.). И така записва пръв името си в дългата история на черните лебеди. Но има ли черни лебеди? Защото, казват някои, черни лебеди няма. И следователно ако нещо черно има белезите на лебед, то все пак не е. Черни лебеди обаче има. Откриват ги в Австралия през 1697 г. и те се превръщат в лондонска сензация. Но не за тях ще стане дума в тази статия. А за теорията на черните лебеди и за тяхното значение в живота на всеки поотделно и на обществото като цяло.
Тази теория се създава от няколко души, сред които Насим Талеб, роден в Ливан през 1960 г. и днес професор в няколко от най-известните университети в света. В своята знаменита книга "Черният лебед", публикувана през 2007 г. в самото навечерие на световната финансова криза (книгата е издадена на български през 2009 г.), той обяснява непропорционално голямата роля на някои важни, трудни за предсказване и изключително редки явления в историята, науката и технологиите. Тези явления - черните лебеди, не просто слагат отпечатък върху живота на всеки, те коренно го променят. Едно от нещата, които Талеб разкрива, е странната слепота, която хората индивидуално и групово проявяват по отношение на присъщата на света несигурност. И винаги са склонни да надценяват собствените си преценки и прогнози за нещата, които могат да се случат. И които уж не могат, а все пак се случват. Ние не можем да предсказваме черните лебеди - те затова именно са и черни, но можем да устроим живота си така, че ефектът от тяхното връхлитане да бъде минимален. На това ни учи книгата на Насим Талеб. Тя впрочем също е черен лебед.
- проф. Михаил Константинов, Черни лебеди, в. Монитор, 04.06.2010
Насим Никълъс Талеб
Насим Никълъс Талеб (1960) – американски философ и есеист от ливански произход, практикуващ специалист в областта на математическите финанси (дял от приложната математика, занимаваща се с финансовите пазари); професор в Политехническия институт на Ню Йоркския университет и в Оксфордския университет. Насим Талеб разработва въпроси на епистемологията на случайността, а така също и междудисциплинарните проблеми на неопределеността и знанието, особено на тези, които имат сериозни и трудно предсказуеми събития.
През 2007 г. излиза книгата му „Черният лебед”, която „Сънди Таймс” поставя сред дванайсетте книги, оказали най-голямо влияние след Втората световна война.
Насим Талеб е автор на теорията за „черния лебед”, която обяснява съществуването и възможността да възникнат трудно предсказуеми и редки събития, които да доведат до значителни последици. Именно в „Черният лебед” Талеб въвежда термина „събития на Черния лебед”.
Личен сайт: http://www.fooledbyrandomness.com/