Два трактата за управлението
Автор(и) : Джон Лок
Издател : Издателство ГАЛ – ИКО
Място на издаване : София, България
Година на издаване : 1996
ISBN : 954-8010-64-Х
Брой страници : 400
Език : български
Резервираната от вас книга ще бъде пазена до 2 работни дни след избраната дата, след което ще бъде освободена за по-нататъшно резервиране. Съгласувайте с работното време на Библиотеката!
Съжaляваме, но в момента няма свободни копия на книгата! Ако искате да Ви уведомим, когато книгата е свободна, пишете ни на library@ime.bg.
Напълно основателно "Два трактата за управлението" се смята не само за основното съчинение в политическата теория на Джон Лок, но и за един от най-влиятелните текстове в историята на политическата мисъл.
Що е политическа власт? Що е собственост? Какъв е техният произход? Въпроси, на които Лок дава отговори чрез преосмисляне и въвеждане на основополагащи понятия като "естествено състояние","закон на природата", "гражданско общество", "разделение на властта"...
Богатството и оригиналността на неговите идеи и до днес са предмет на задълбочени и противоречиви анализи. Всички интерпретатори обаче са съгласни с едно: тази книга е класическият текст, който стои както хронологически, така и теоретически в началото на онова направрение в европейската политическа философия, което днес наричаме либерализъм.
„Макар че земята и всички низши твари са общи за всички люде, все пак всеки човек притежава собственост, включвайки собствената му личност; над нея има право само той и никой друг. Можем да кажем, че трудът на неговото тяло и работата на ръцете му са буквално негови. Следователно каквото и да вземе, човек го извлича от състоянието, в което природата го е създала и запазила, смесва го със своя труд и го съединява с нещо свое, като по този начин го превръща в своя собственост.”
Джон Лок
Джон Лок (1632 - 1704) е английски физиолог и философ, смятан за един от най-влиятелните мислители на Просвещението. Неговите произведения повлияват Волтер и Русо. Приносът му към класическия републиканизъм и либералната теория са отразени в американската Декларация за независимост.
В Оксфордския университет изучава медицина и философия. Член е на Британското кралско научно дружество. Съветник на граф Шафтсбъри.
Основните му произведения: “Опит върху човешкия разум” (1689), “Два трактата за управлението на държавата” (1690), “Разумността на християнството” (1695), “Елементи на природата” (1720).