Какво не е наред с Америка? Защо войната срещу тероризма е обречена? Пред какви предизвикателства е изправен днешният световен ред? Къде е мястото на гражданското общество в него? Може ли Европейският съюз да се превърне в прототип на глобалното отворено общество? Какви са измеренията на световната енергийна криза? Как да осигурим балансирано развитие на световната икономика и да преодолеем недостатъците на глобализацията?
Това са част от въпросите, на които известният финансист и филантроп Джордж Сорос се опитва да намери отговор, разглеждайки проблемите на света през призмата на собствената си философия, от която се е ръководил както в работата си на финансовите пазари, така и във филантропската си дейност.
Сорос изразява мнението, без да крие своите пристрастия, и това прави изложението му живо и въздействащо, донякъде спорно, съвсем присъщо на човек, който не притежава съвършеното познание, но си дава ясна сметка за това.
В началото бях единак. Когато съветската система се срина, фондациите ми можеха да направят много, работейки сами; когато обаче се опитвах да установя сътрудничество с други институции или правителства, рядко постигах резултат. Събитията се развиваха прекалено бързо и хората трудно успяваха да ги следват. Дълго време фондациите ми на практика бяха без конкуренция и това ги направи много влиятелни, но когато предлагах различни инициативи и политики, хората обикновено оставаха глухи за идеите ми. Днес ситуацията е точно обратната.
Джордж Сорос
Джордж Сорос (на унгарски: Soros György - Дьорд Шорош) е американски финансист и милиардер от еврейско-унгарски произход.
Става известен с валутни спекулации и дейността си на филантроп. Основава фондация „Отворено общество“ и написва няколко книги. Неговото богатство е оценено на 8,5 млрд. долара от списание „Форбс” с което се нарежда на 80-о място по богатство в света и 24-о в САЩ. Сумата, която е дарил от 1991 г. насам чрез своята фондация “Отворено общество” е около 5 млрд. долара. Спонсор е и на „Кива”, организация от Сан Франциско, която се занимава с безлихвено микрофинансиране, насочена основно към развиващите се страни.
Роден е в Унгария през 1930 г. Син е на писателя-есперантист Тивадар Шорош. Оцеляла от нацистките погроми през войната, семейството му емигрира през 1947 г. в Англия. Младият Джордж учи икономика в Лондон и прави първи опити за финансова кариера. Консервативна Англия не му дава шансове и Сорос емигрира в Америка (1956), за да спечели достатъчно пари на Уол Стрийт, както сам казва, а после да може да се посвети на писателска и философска дейност.
Успехът идва през 1969 г. със създаването на Куантум Груп. Фирмата стартира с 4 млн. долара, привлечени от рискови инвеститори. В наши дни активите й надхвърлят 4 млрд. долара. Куантум се смята за един от най-печелившите фондове, създавани някога, 1000 долара инвестирани през 69-та, биха донесли цели 4 млн. долара през 2000 г. Фондът постига средногодишна доходност от впечатляващите 31 % за над трийсет години съществуване.
Сорос става известен в Черната сряда (16 септември 1992), като спекулира срещу лирата стерлинг. Английската банка е принудена да изтегли валутата си от европейската монетарна система. Сорос печели 1,1 млрд. долара. Оттам идва и прякорът му "човекът, който взриви Английската банка". По време на азиатската финансова криза, при сходни обстоятелства, Махатхир бин Мохамад, премиер на Малайзия по това време, обвинява Сорос в спекулация с националната валута – рингджит. Тази валутна спекулация забавя с две години развитието на страната. Все пак Джордж Сорос признава, че съвременните банкова и финансова системи са вредни за развитието на по-бедните страни.
За начало на благотворителната му дейност се сочи 1979 г. - програмата за стипендии на африкански студенти в колеж в Южна Африка. Сорос е един от основателите и дарителите на Централноевропейския университет в Будапеща. Правил е и дарения за Нов български университет.
През 2005 г. е превел 30 млн. долара във „фонд за ромско образование“, част от "Десетилетието на ромското включване". Главен спонсор е на Международния център за изследване на малцинствата и междукултурните взаимодействия.
В България, чрез фондация Отворено общество, той финансира целево редица неправителствени организации като Центъра за икономическо развитие, Европейския институт, Червената къща, Центъра за социални практики, Центъра за либерални стратегии.
Сорос е един от първите крупни инвеститори в българската софтуерна индустрия. С политическа подкрепа през 1998 г. той инициира създаването на Рила Солюшънс - една от първите частни софтуерни компании в страната, които работят по аутсорсинг проекти за чужбина.
Личен сайт: http://georgesoros.com/