В книгата са разгледани основни въпроси на фермерското земеделие в Дания, Холандия и Норвегия. Отделено е място на характеристиките на нашето земеделие преди и след колективизацията. Разгледани са въпросите на прехода и ролята на обслужващата земеделска кооперация на настоящия етап. Отделено е място и на земеделското образование за напредъка в земеделието, а в заключителната част са изредени най-важните задачи на аграрната реформа в момента.
"От кратката историческа справка в предишните части се надявам стана ясно, че една от причините, която препъна нашето земеделие в периода след Освобождението и го задържа на примитивно ниво чак докъм 30-те години, беше липсата на ефективно обучение на ново земеделие. Смятам, че стана ясно колко сериозно се готвят фермерите и колко гъвкави и разнообразни са формите за обучение на съвременното земеделие в напредналите страни.
Какво е сега положението с подготовката на хората за работа в земеделието при нас?"
Трифон Дарджонов
Проф. д-р Трифон Дарджонов е роден през 1930 г. Завършил е Земеделската гимназия в Садово, след което – Зоотехническия факултет на Селскостопанската академия в София. Работи като зоотехник в ДЗС, а по-късно е аспирант в БАН. Научноизследователската си дейност развива в Института по животновъдство – Костинброд, в областта на храненето и технологиите на отглеждане на говеда и овце.
Професор е по животновъдство в Института за повишаване на квалификацията по земеделие към Селскостопанската академия в София.
Изучавал е опита на датското земеделие в продължение на три години, за което е написал специална книга. Автор е на книгите „Поглед върху селското стопанство на Дания“ (1979 г.) и „Фермерското земеделие и проблеми на прехода към него“ (1994 г.).
През последните години активно изучава и пропагандира съвременното фермерско земеделие. Сътрудничи на в. „Стопанин” от основаването му.