Тази книга представя философските тези на Томас Джеферсън, най-гениалния сред бащите основатели на американската нация – държавник, ерудит, полиглот, учен, архтект, изобретател и крупна фигура от епохата на Просвещението. Основните теми, които авторът дискутира, са свободата на личността, деспотичните системи и практики, които я застрашават, и начините и средствата, с които хората разполагат, за да я защитят. Включените тук цитати изграждат цялостна философска система, чиято единствена цел е да предпази обществото и неговите свободи от посегателствата на властта, елитите и тираните.
„Дървото на свободата понякога трябва да бъде поливано с кръвта на патриоти и тирани.“
„Когато правителството се страхува от хората, има свобода; когато хората се страхуват от правителството, има тирания.“
„Плахите хора предпочитат спокойствието на деспотизма пред бурното море на свободата.“
„Демокрацията ще спре да съществува, когато вземете от онези, които искат да работят, и дадете на онези, които не искат.“
„Ако хората останат безмълвни, това е летаргия, предшественикът на смъртта на обществената свобода.“
„На никоя нация не е позволено да живее в невежество безнаказано.“
„Вярвам, че банковите институции са по-опасни за нашите свободи от редовните армии.“
Томас Джеферсън
Томас Джеферсън (1743 - 1826) е третият президент на САЩ (1801-1809), американски държавник, посланик във Франция, политически философ, революционер, агроном, градинар, земевладелец, архитект, археолог, робовладелец, основател на Университета на Вирджиния.
Мнозина смятат Джеферсън за един от най-талантливите управници сред американските президенти. На прием през 1962 г., на който са поканени 49-има нобелови лауреати в Белия дом, Джон Ф. Кенеди ги приветства с думите „Мисля, че това е най-впечатляващото събиране на талант и човешко познание, което някога е ставало в Белия дом, може би с изключение, когато Томас Джеферсън е вечерял сам“. Сред постиженията му като президент се нареждат покупката на Луизиана и експедицията на Луис и Кларк.
Идеята, която Джеферсън има за САЩ, е за страна със силно развито земеделие, състояща се от множество независими земевладелци. Това е твърде различно от визията на Александър Хамилтън, според която водещи сили ще са търговията и производството. Джеферсън много е вярвал в уникалността и потенциала на Съединените американски щати и често е сочен като предшественика на американския ексепционализъм.
Джеферсън е първият държавен секретар на САЩ от 1789 до 1795. Освен това той е бил втория вицепрезидент на САЩ при Джон Адамс.- 1797 — 1801, като заема тази позиция след второто му място на президентските избори през 1796.
Личните книжа на Джеферсън показват, че той е притежавал 187 души роби, някои от които наследени след смъртта на съпругата му. Съществува противоречие между това, че е робовладелец и факта, че в същото време публично обявява робството за неморално. Много от робите му са били използвани като обезпечение по натрупаните от него дългове. Двойствеността му по този въпрос може да бъде видяна в първия вариант на Декларацията за независимостта, който пише. В него той заклеймява Британската корона за политиката ѝ на подкрепа на вноса на роби в колониите, като казва, че по този начин британците "водят жестока война срещу естеството на човешката природа, нарушавайки един от най-свещените човешки права - това на живот и на свобода, кат отова нарушение се извършва върху хора, които по никакъв начив не са заплашили Короната, като ги залавят и заселват в съвсем друг свят".
Тази постановка обаче отпаднала по искане на делегатите на Джорджия и Южна Каролина. През 1769 г. като член на щатското събрание, Джеферсън предлага Вирджиния да издаде закон за еманципация на робите в щата, но инициативата му пропада.
Джеферсън е бил успешен архитект, който спомага изключително много за въвеждането на неокласицизма — стил, с който той се е запознал във Франция. Той счита, че този стил отразява идеите за република и свобода и е като опозиция на британския стил в архитектурата, който символизира монархията. Неговите най-значими творби са къщата му Монтичело в Шарлътсвил, Вирджиния и Вирджинският университет.
Портретът на Джеферсън е сложен върху банкнотата от 2 долара и на никеловата монета от пет цента. Джеферсън също така присъства на сто доларовите Series EE Savings Bond. Джеферсън е погребан в Монтичело. На гроба му е изписана епитафия, в която по негово изрично настояване не е добавена нито една друга дума:
„Тук е погребан
Томас Джеферсън
автор на Американската Декларация за независимост
на закона на Вирджиния за религиозна свобода
и баща на Университета на Вирджиния”