"С този сборник от интервюта се опитахме да запазим „автентичните гласове” на част от либералите, които от първо лице споделят оценките си за прехода, за своите успехи и провали, надежди и разочарования.
Едва ли може да се очаква, че публикуваните тук интервюта ще говорят на един глас. Напротив, очертаната от представените разговори картина е пъстра, многопластова и често доста противоречива. Двайсет години след промените в Източна Европа българските либерали продължават да търсят своята идентичност... "
"Членовете на либералното политическо семейство са известни. Някои от тях продължават да структурират политическото пространство и днес (ДПС, НДСВ), а други, които вече са отстъпили пò встрани (РДП, ЛСНИ, ЛДА), би трябвало да са опазили все още спомените за вчерашния ден.
С помощта на фондация „Фридрих Науман” успяхме да интервюираме 31 политици от различни либерални „поколения”. Не сме търсили баланс между отделните партии, като в сборника бяха включени всички, които се съгласиха да споделят с една по-голяма публика спомените си за миналото. Не сме забравили и представителите на младежките либерални организации, разговаряли сме и с едни от първите сътрудници на фондация „Науман” в България."
Мартин Иванов
доц. д-р Мартин Иванов е историк, юрист и специалист по стопанска история, председател на агенция "Архиви. Специализирал е в Кеймбриджския университет, Единбургския университет и Националния университет на Ирландия. Преподава стопанска история в НБУ и в Историческия факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски”.
Автор е на над 70 научни публикации и три монографични изследвания върху икономическата политика на България от 70-години на XIX век до наши дни.
Венелин Стойчев
д-р Венелин Стойчев е завършил политология и социология в Софийския университет "Св. Климент Охридски". Работи като асистент по социология в същия университет и в Политологичния център. Член е на Консултативния борд на Института за модерна политика.
Орлин Спасов
доц. д-р Орлин Спасов е доцент във Факултета по журналистика и масова комуникация на СУ „Св. Климент Охридски“. Доктор по социология. Преподава медийни и комуникационни изследвания и интернет култура. Работи по проблеми, свързани с теория и история на медиите и популярната култура. Специализирал е като Хумболдов стипендиант в Германия.
Автор е на „Преходът и медиите: политики на репрезентация“ (2000), съставител на „Ars Erotica“ (1992) и „Quality Press in Southeast Europe“ (2004) и съ-съставител на „Медии и митове“ (2000), „Медии и преход“ (2000), „24 часа: Вестникът“ (2001), „Дневен Труд: Лидерът“ (2002), „New Media in Southeast Europe“ (2003), „bTV: Новата визия“ (2008) и др.