Глобализацията. Последиците за човека
Globalization. The Human Consequences
Автор(и) : Зигмунт Бауман
Издател : ЛИК
Място на издаване : София, България
Година на издаване : 1999
ISBN : 954-607-225-7
Брой страници : 156
Език : български
Резервираната от вас книга ще бъде пазена до 2 работни дни след избраната дата, след което ще бъде освободена за по-нататъшно резервиране. Съгласувайте с работното време на Библиотеката!
Book
Заедно с появата на планетарните измерения на бизнеса, финансите, търговията и информацията, е задействан процесът на локализиране и фиксиране на мястото. Глобализацията за едни означава локализация на много други. В наши дни свободата на придвижване - неравномерно разпределено благо - бързо става важен действащ фактор.
Тази книга е важен принос към развитието на социалната теория днес. Написана е не само с най-висока професионална вещина, а и с поемане на социален ангажимент от страна на автора. Начинът на мислене, както и проблемът, който поставя, са от интерес за специалисти по социология, философия, политически науки, културология, право, икономика и изобщо за всички разновидности на социалните науки и хуманитаристиката. Книгата обаче заслужава и по-широко внимание от страна на читателската аудитория, защото ни дава ориентир за осмисляне на собствената ни човешка ситуация.
"Всички говорят за ""глобализацията"" - широко употребявана дума, бързо превърната в лозунг, в шперц, за който се смята, че отключва вратите към всички сегашни и бъдещи тайни. За някои ""глобализацията"" е това, което сме задължени да правим, ако искаме да бъдем щастливи; за други тя е причината за нашето нещастие. За всички обаче ""глобализацията"" е необратим процес; процес, който засяга всички ни в една и съща степен и по един и същ начин. Всички сме в процес на ""глобализиране"" - а да сме ""глобализирани"", означава приблизително едно и също за всички ""глобализирани"".
На глобализиращите процеси обаче им липсва предполаганата от всички еднаквост на въздействието... Глобализацията разделя толкова, колкото и обединява; тя разделя, обединявайки - причините за разделението съвпадат с причините, които съдействат за унифицирането на света. Заедно с появата на планетарното измерение на бизнеса, на финансовия, търговския и информационния поток, се задвижва и ""локализиращ"", фиксиращ мястото процес. Това, което се явява като глобализация за едни, означава локализация за други; за някои то оповестява нова свобода, за много други става неканена и жестока участ. Подвижността се издига до ранга на най-висшата всред желаните ценности. А свободата да се придвижваш бързо става главният стратифициращ фактор в нашето време."
Зигмунт Бауман
Зигмун т Бауман (роден на 19 ноември 1925 г. в гр. Познан) е полски социолог, професор по социология в Университета в Лийдс. Благодарение на изследванията си за връзките между модерността и холокоста Бауман се нарежда сред най-известните теоретици в социологията. В сферата на неговите научни интереси влизат и проблемите на глобализацията, антиглобализма/алтерглобализма, модерността и постмодерността.
През 1971 г. Бауман се установява да живее в Англия.
Професор Бауман е удостоен с Европейската награда Амалфи – престижно италианско отличие на Италианската асоциация по социология, което се връчва заизключителен принос към социологията и обществените науки (1990) и с наградата „Теодор Адорно” (1998) – германска международна премия за достижения в областта на философията, музиката, театъра и киното.
Допълнителна информация
Глобализацията - новото човешко бреме
Regular columns by Zygmunt Bauman.
The Bauman Institute
The Bauman Institute is an international research and teaching centre dedicated to analysing major social change around the world. Inspired by the sociological imagination of Leeds' Emeritus Professor, Zygmunt Bauman, our primary research interests are: money and consumerism, ethics and social responsibility, new technologies and data, as well as resistance and power in ‘liquid modernity’.