Доклад на Световната банка, който прави преглед на изпълнението на директивата на ЕС за пазарите на финансови инструменти (MiFID), като и предварителна оценка на влиянието на тази директива върху пазара на финансови инструменти в България. Докладът също така отбелязва и какво е научено при прилагането на директивата. Изследването е част от аналитичните услуги на Световна банка и предоставяне на знания на регионално ниво, с основен фокус оценка на приложението на директивата в новите страни членки на ЕС и някои страни кандидатки.
"Настоящият доклад цели да направи оценка на прилагането на MiFID в България, като се предоставя първоначален преглед на въздействието, което директивата е оказала върху българските пазари за ценни книжа, и се извличат поуки на базата на опита. Докладът е част от аналитичните и консултантски услуги на Световна банка в регионален контекст, чийто предмет е оценяването на прилагането на MiFID в новите държави-членки на ЕС и кандидатите за присъединяване. В България MiFID оказва много скромно въздействие върху развитието и структурата на пазара от старта на своето прилагане досега. Българската фондова борса (БФБ) остава единственото място за търгуване в страната, какъвто е и случаят в повечето други държави-членки на ЕС, но с тази разлика, че независимо от факта, че българските дружества получиха достъп до разнообразни места за търгуване в Европа, преобладаващата част от търгуването на акциите, регистрирани на БФБ, все още се провежда на БФБ. Поради малкия размер на българските дружества, интересът от страна на международните места за търгуване е слаб, тъй като основната конкуренция в контекста на MiFID за Европа е концентрирана в областта на търговията с акции тип „сини чипове”.
Малкият по размер местен пазар все още се обслужва от много на брой инвестиционни дружества, насочени към дейност в рамките на същия този местен пазар, каквото беше положението и преди въвеждането на MiFID."