Тази книга се занимава с някои общи особености на масовите движения религиозни, обществено-революционни или националистически. Тя не се придържа към възгледа, че всички движения са еднакви, а че имат определени общи съществени характеристики, които ги сродяват и им придават прилика. Всички масови движения създават у своите последователи готовност за саможертва и склонност към единни действия; всяко масово движение, независимо от изповядваната доктрина и програмата му, възпитава фанатизъм, ентусиазъм, пламенна надежда, омраза и нетърпимост; всички масови движения са способни да отприщят мощна дейност в някои области на живота; всяко от тях изисква сляпа вяра и всеотдайна преданост. Колкото и да се различават по учение и въжделения, всички движения набират първоначалните си привърженици измежду едни и същи социално- психологически типове на човешкия род, привличат едни и същи типове съзнание.
Част първа
ПРИТЕГАТЕЛНАТА СИЛА НА МАСОВИТЕ ДВИЖЕНИЯ
Глава 1
ЖЕЛАНИЕТО ЗА ПРОМЯНА
Всеизвестна истина е, че много от хората, които се присъединяват към някое надигащо се революционно движение, са привлечени от перспективата за незабавна и впечатляваща промяна в условията на живот. Революционните движения са очевиден за всички инструмент на промяната.
Не толкова очевиден е фактът, че религиозните и националистическите движения също могат да бъдат двигатели на промяната. По всичко изглежда, че за постигането на всеобхватна и бърза промяна е необходим определен вид масов ентусиазъм или въодушевление. И, изглежда, няма значение дали оживлението се предизвиква от очаквания за нечувани богатства или пък е породено от дейно масово движение. В САЩ грандиозните промени след Гражданската война бяха започнати в атмосфера, заредена с ентусиазма, възникнал от приказните възможности за индивидуално преуспяване. Там, където движещата сила на възможностите за индивидуален успех не съществува или е потискана, трябва да се намерят и претворят в постоянни други източници на ентусиазъм, ако искаме да постигнем такива коренни промени като пробуждането и обновлението на стагнирано общество или радикалното преобразуване на характера и начина на живот на общността. Религиозните, революционните и националистическите движения са генераторни устройства за всеобщ ентусиазъм.