От османското завладяване на Балканите до последните трусове, допринесли за разпадането на Югославия, настоящата книга проследява стъпка по стъпка историята на нашия регион, който винаги е бил барутният погреб на Европа, и ни дава възможност да разберем причините за честите конфликти.
Век след век на територията на Балканите се е оформяла пъстра мозайка от народи - гърци, сърби, българи, румънци, албанци, турци... - които ту се съюзявали, ту враждували помежду си. Едни мечтаели за Велика Сърбия, други - за Велика България, Велика Гърция, Велика Албания, Велика Румъния. И така всяка от тези реални или химерични държави е обединявала население от различни етноси, които през XX век заявяват категорично желанието си да получат културни и политически права.
От 1989 година започва труден процес, белязан от демократични промени и военни конфликти, който пише нова страница в историята на балканските народи.
"За западните туристически агенции Балканите са живописни пейзажи с минарета на фона на голи, безводни планини и със златни пясъци, обграждащи брега на море, наречено Черно", пише професорът в началото. Неговото призвание е да материализира завидните си познания и ерудиция, натрупани за 1/4 век "балкански" занимания - да обясни на западния си читател за какво става дума. "Русия, Англия, Австро-Унгария, Германия, Италия подхващат партия шах и изтикват напред пионките си, наричащи се Сърбия, Гърция, България, Албания..."", обяснява той събитията от около преди век. Новоосвободените тогава балкански държави "са създадени по модела на своите покровители... Но копията скоро се превръщат в същински карикатури".
Опитът да се разкрие балканската специфика и историческата грижовност на Кастелан са трогателни. Може не всичко от книгата му да ни се харесва, но и не може да му се отрече стремежът към обективност. Изводът му е, че е необходима "една "Балканска федерация", която един ден от по-близкото или по-далечно бъдеще ще може да се интегрира в Европа". Той е добронамерен до последния си ред, независимо че не успява да освободи Запада от ролята на велик шахматист.
в. „Сега", 26 февруари 2002 г.
Жорж Кастелан
Жорж Кастелан е историк и ерудиран специалист по история на Балканите. Той е почетен професор във Френския национален институт за източни езици и цивилизации и Университет „Париж–ІІІ“. Автор е на „Германски маршрути“, „История на народите от Централна Европа“, „История на Румъния и румънския народ“.