"Не е случайно, че контролът предзвиква огромен интерес сред обществеността, преживява своеобразен "бум" на особен род социален феномен. Неговата дълголетна история в по-голямата си част е олицетворявана от проявите на финансовия контрол, по-късно на стопанския, в т.ч. и на контрола върху качеството, докато се достигне до контрола върху поведението на личности и системи."
„Приложеният от проф. Михаил Динев научен подход и постигнатите резултати в изследването на елементите на контролната функция, формите и методите на контрола в тяхното единство и взаимовръзка, без съмнение и в бъдеще ще имат мястото и ролята на теоретична основа и ценен ресурс в развитието на частните концепции за различните разновидности на контрола. Технологията на контрола е нещо, което естествено се застъпва много широко в тези концепции и в отговор на потребностите на практиката стига до стадия на стандартизацията. Класически пример в това отношение са одиторските стандарти – за независим одит и одит в публичния сектор, за вътрешен одит и т.н. Тези одиторски стандарти, разбира се, трябва да бъдат познавани. Но докато за занаятчиите познанието започва със стандартите, за изследователите стандартите са негов етапен завършек, осмислено проявление на по-общи закономерности и принципи в конкретните области на одита. В този смисъл концепцията или по точно концепциите за одита като по-частни теории имат своите корени в теорията на контрола. И не могат да бъдат развивани, ако не потърсят основанията за своите решения както в добрите одитни практики, така и в по-общите опорни точки на теорията на контрола. Само първото, както твърди проф. Михаил Динев, е необходимо, но недостатъчно за развитието на одитинга, за неговото утвърждаване като всеобща потребност на финансовото управление на фирмите.”
- доц. д-р Огнян Симеонов, „Теорията на контрола и делото на проф. Михаил Динев"
Михаил Динев
проф. д-р ик.н. Михаил Динев (1935) е български икономист, председател на Института на дипломираните експерт-счетоводители (ИДЕС).
Професор Динев е преподавател в УНСС и във Висшето училище по застраховане и финанси.
Три пъти е бил ректор: на ВИИ "Карл Маркс" (1990-1993); на Славянския университет; на Висшето училище по застраховане и финанси. Бил е вицепрезидент на ИНТОСАЙ (Международна организация на Върховните одитни институции); председател на Сметната палата; заместник-министър на Министерството на финансите; началник на главно управление Държавен финансов контрол; първи заместник-министър на финансите.
Автор на първия Закон за Сметната палата на съвременна България, той е ръководител е на българската делегация за учредяване на Европейската банка за възстановяване и развитие в Париж, както и на българската делегация за учредяване на ЕВРОСАЙ (Европейската организация на върховните одитни институции).
Михаил Динев е автор на: 7 монографични изследвания; 6 учебника, сред които "Основи на счетоводството"; над 300 статии и 20 студии ( по-голямата част от които са в библиографската справка на Конгресната библиотека на САЩ). Неговата биография е публикувана от Американския библиографски институт в "Кой кой е" и в "500-те влиятелни лидери".