Философия

Критика на практическия разум


Автор(и) : Имануел Кант

Издател : Издателство на БАН

Място на издаване : София, България

Година на издаване : 1993

ISBN : 954-430-207-7

Брой страници : 242

Език : български

 

  • 0 от 5 звезди

0 гласа, средно: 0 от 5

Резервираната от вас книга ще бъде пазена до 2 работни дни след избраната дата, след което ще бъде освободена за по-нататъшно резервиране. Съгласувайте с работното време на Библиотеката!

Book
Описание на книгата Откъс от книгата За автора

«Критика на практическия разум» е непосредствено продължение на «Критика на чистия разум», в която Кант излага учението си за нравствеността – критическа етика или метафизика на нравите.
В основата на етиката, според Кант, е не стремежът към щастие (както е при епикурейците), а стремежът да бъдеш достоен за щастието. Това се осъществява чрез изпълнение на дълга, който Кант отъждествява с категорическия императив. Основен атрибут на дълга е безкористността (за разлика от хипотетическия императив, който определя не безкористността, а полезността). Кант прави съпоставка между своето разбиране за дълг и нравственото чувства на британските философи, като отбелязва, че дългът не може да бъде чувство, независимо, че предшества опита. За Кант дългът е именно императив за свободна воля, доколкото дългът произлиза от самооценката на постъпките.

Читателски коментари

Няма добавени коментари.