Двутомникът е второ допълнено издание на спомените на бележития финансист, издадени за първи път през 1940 година. Изданието е богато илюстрирано със снимки и копия на документи, снабдено е с пояснителни бележки, речник на рядко употребявани и слабо познати днес думи, както и с показалци на личните имена, географските наименования и институциите.
„Прослужих непрекъснато цели 22 години на родината в най-бурната епоха, прекарана от България: като преводчик през Освободителната война (...); като подначалник, управител на митница, финансов инспектор и началник-отделение при Финансовото министерство; като администратор и управител на Българската народна банка, и достигнах, макар против волята си, най-високия йерархически пост на български финансов министър.
През дългогодишната си служба във Финансовото министерство и Народната банка работих при всички политически режими и всички титулярни и управляващи финансови министри с разни характери и убеждения (...), които ми са оказвали пълното си доверие и са ми предоставяли пълна свобода на действие, ако и взглядовете и принципите на някои от тях по някои въпроси да не са били винаги еднакви с моите.“ Михаил Тенев
Михаил Тенев
Михаил Тенев Хаджиколев (1856 – 1943) е един от строителите на финансова България.
Роден е в Казанлък в семейството на търговец. Завършва училището в родния си град и Пловдивската гимназия. Успява да приравни последен гимназиален клас в Женева. С финансовата помощ на ученолюбивата дружинка „Искра“ учи финансово и банково дело във физико-математическия факултет на Женевския университет (1874-1877).
По време на Руско-турската война (1877-1878) прекъсва обучението си и дава своя принос за свободата на България. Преводач е на 3-та гренадирска дивизия и присъства по тази линия на подписването на Санстефанския мирен договор. Награден е с орден „Свети Станислав“ III степен с мечове и с медал с грамота.
След войната работи на различни длъжности като чиновник, служител в министерството на финансите и други. Министър на финансите е в правителството на Димитър Греков и в първото правителство на Тодор Иванчов.
В периода от Освобождението до началото на XX век той работи активно за изграждането на българската данъчна, финансова, банкова и парична система. Законотворец, висш държавен функционер, ерудит и родолюбец, той извършва огромна по своя размах народополезна дейност, описана в спомените му с прецизност и вълнение.
Неговото дело е свързано неразделно с развитието на Българската народна банка в периода 1885-1899 г., когато той е член на Управителния съвет и управител на БНБ.