Втората част на учебника представлява продължение на теорията на фирмата, като във фокуса са съвременните (модерни) теории за ценообразуването. Авторът се е стремил да представи процесът на приемане на стопански решения от съвременната фирма и условията на различни пазарни структури и неговото отражение върху ефективността на икономиката. Разгледана е теорията на ценообразуването на равнището на средните издръжки като опит да бъдат заменени традиционните маржинални модели на ценообразуването. Подробно са представени основните модели на ограничаващо влизането на нови конкуренти ценообразуване.
Във втората част на учебника са включени още три важни теми от теорията на ценообразуването: факторното ценообразуване, общото равновесие и някои аспекти от икономикса на благосъстоянието, свързани с намесата на държавата в икономиката - снабдяването с обществени блага и отчитането на външните ефекти.
"Основните подходи, използвани в книгата, са оптимизационният и равновесният. В основата на приемане на решенията от стопанските агенти в условията на ограниченост лежи оптимизационният принцип. Взаимодействието между продавачите и купувачите в икономическата система се разкрива чрез използването на методите на частичното и общото пазарно равновесие."
Събина Ракарова
доц. д-р Събина Ракарова е щатен преподавател в НБУ от 2004 г. През 2007 г. става ръководител на департамент “Икономика и бизнес администрация” и член на Академичния съвет. В периода 2004–2006 г. е директор на бакалавърска програма “Стопанско управление”, на БП ”Финанси”, на БП ”Икономика”, модули “Бизнес администрация” и “Финанси”, председател на програмния съвет на БП ”Икономика”. През 1974 г. получава образователната степен магистър по икономическа кибернетика, а през 1978 г. образователната и научна степен доктор по икономика в научно направление икономико-математически методи и модели. Научните й интереси са в областта на прилагането на математическото моделиране в икономическите изследвания, икономическия растеж, факторния анализ на националния доход, теорията и методологията на микроикономическия анализ, икономиката на благосъстоянието. Автор е на повече от 60 публикации, в това число монографиите "Система от фактори на икономическия растеж", "Математически методи и модели в политическата икономия", студиите "Природа и теория на фирмата: от класиката до институционализма", "Фактори на икономическия растеж", "Аналитичен апарат и количествени методи в Икономикса", "Монополът – загуба на благосъстояние и регулация". През 2005 година доц. Ракарова участва в публикуването на първото издание на "Икономическа енциклопедия" в нашата страна.
Професионалната реализация на доц. Събина Ракарова започва в УНСС където работи до 2003 година като преподавател в бакалавърски, магистърски и докторски програми. От 1995 до 2002 година е заместник-ръководител на катедра “Икономикс”, член на Научния съвет към Общоикономическия факултет, член на програмния съвет по научноизследователска дейност. Участва в реализирането на съвместен проект в областта на образованието с Университет Темс Вали – Лондон. Натрупаният от доц. Ракарова опит в преподаването на Икономикс намира израз в публикуването на редица учебници като съавтор. Автор е на първия у нас университетски учебник по Микроикономика, второ равнище, претърпял две издания. Била е научен ръководител на докторанти в научното направление Политическа икономия – Макроикономика и член на Специализирания научен съвет по икономическа теория и макроикономика.