„Моят живот и моите успехи” на Хенри Форд е автобиографичен разказ за преследването и осъществяването на една идея, за предприемаческия дух и ценностната система на създателя на могъщата автомобилна компания и на емблематичния Ford Model T.
Малката по обем книжка съдържа общовалидни истини, размисли за границите между успеха и провала, възгледите на Хенри Форд за производството, машините и хората, за възнагражденията на работниците, за парите, за бедността и капитала.
„Един от основните ми принципи е: „По-малко административен дух в творческия живот и повече творчески дух в администрацията.” Този девиз е добър не само защото е полезен за всяка дейност в управлението на държавата, но и защото е полезен за народа. Всяка страна, нейното правителство и стопанският й живот са само средства да се осигури социалния живот в нея. Правителството е само слуга на народа и винаги трябва да бъде такова.”
Хенри Форд
Хенри Форд (1863-1947) е световноизвестен американски инженер и предприемач, основател на автомобилната корпорация Форд. Той усъвършенства последователно конвейрно производство в автомобилостроенето, което е създадено от Рансъм Ели Оулдс във фирмата Олдсмобил през 1902 г., но в опростена форма.
Хенри Форд е собственик на 161 патента, регистрирани в Американското патентно ведомство, доказвайки своята изобретателност и експериментаторския си нюх. Неговите изобретения водят до значително намаляване на производствените разходи, а оттам и до по-ниска стойност на произвежданите автомобили.
Концепцията на Форд за модерно строене на автомобил е революционна не само за индустриалните продукти, а силно повлиява и на модерната култура.
Форд развива бизнес и с производство на самолети в края на Първата световна война. Най-успешният му проект е Ford 4AT Trimotor, наречен още „тенекиената гъска” заради огънатата си метална конструкция. Варианти на самолета са използвани и в армията, за което Хенри Форд получава награда за принос в авиоиндустрията на САЩ. Поделението за разработване на самолети просъществува до 1933 г., когато бива закрито заради Голямата депресия.