Прекалено регулираната данъчна система създава сходни пречки пред развитието на предприятията, както и високото данъчно бреме. Разходите за съобразяване с данъчните разпоредби могат да бъдат финансови, поради плащанията за консултантски фирми или за служители, както и загуби на време от управителите или собствениците на предприятията, които трябва да прекарват значителна част от работното си време, занимавайки се с данъчни проблеми. Освен това, усложнената данъчна система увеличава разходите на правителството за данъчната администрация. По тези причини, много страни обръщат внимание на въпроса за данъчна дерегулация и въвеждат данъчна система, отговаряща на нуждите на предприятията.
Сложността на данъчното облагане се превърна в проблем и в Централна и Източна Европа, въпреки че основите на данъчните системи в региона бяха поставени само преди няколко години.
Според трите организации, взели участие в изготвянето на доклада, налице е растяща необходимост от намаляване на ролята на държавата и приспособяване на данъчната система към реалните особености на частния сектор. Само когато това бъде направено може да има по-висок темп на разтеж и могат да се градят икономически отношения, основани на сътрудничество с държавите от Запада. Постигането на посочената по-горе цел може да се улесни при сътрудничество с предприемачите. Затова нашите организации решиха да направят оценката си на сегашното положение и препоръките за промени, основавайки се на мненията на представители на предприемачите.
Изследване, проведено в трите страни показа, че предприемачите подкрепят идеята за намаляване на броя на данъчните ставки. Те също така, смятат, че най-високата ставка не трябва да е повече от два пъти по-голяма от най-ниската. Данъчните декларации за подоходните данъци трябва да бъдат опростени и подаването им трябва да става по-рядко, отколкото сега.
Проблемите на сложността на данъците са силно обвързани с данъчните субсидии и данъчните облекчения, включени в данъчната система за постигане на определени икономически цели. Мненията по макроикономическите резултати от данъчните облекчения доста се различават в трите страни. В България има относително силна убеденост в стимулиращата роля на данъчните облекчения за инвестициите, докато в Словакия само 2 % от предприемачите приемат стимулиращата роля на данъчните преференции и облекчения. В Полша около една шеста от предприемачите смятат, че данъчните облекчения са стимулиращ икономически механизъм.