Дан Сенор, Сол Сингър
Това е книга за новаторството и предприемачеството. И за това как страна, малка като Израел, е олицетворение...
Георги Ангелов
В България рядко се учим от миналото и от чуждите грешки. Сегашната световна криза обаче е достатъчно тежка и...
Чрез даряването на сума по Ваше желание, можете да подпомогнете набавянето на нови заглавия и подобряване на предоставяните от нас услуги
Лекцията на Алекс Токарев е едно от събитията, с което ще отбележим 100 години от рождението на Милтън Фридман.
Пълната новина
“Срещи с Иречек” е документален филм за живота на чешкия професор по история, наричан често с клишето “приятел на България”. Но е и филм за българите, през погледа на един чужденец.
Който има удоволствието да гледа лентата "Срещи с Иречек" на Юлий Стоянов и Асен Владимиров, ще се убеди колко малко знаем за Константин Иречек и колко малко нещата са се променили от времето на престоя на Иречек в България.
„Едуард Глейзър e един от най-изтъкнатите икономисти в света, а „Триумф на града” е шедьовър." - Стивън Левит
За да гледате на живо, моля, натиснете линка отдолу.
Цветелин Цоневски ще говори за пазара, политиката и вземането на икономически решения, естествено, в светлината на австрийската икономическа школа.
„Евроинтеграция без илюзии” е една изключително навременна книга, чиято мисия е да помогне за връщането на Европа към нейните класически либерални корени”
Кой всъщност управлява Европа? В „Евроинтеграция без илюзии” чешкият президент Вацлав Клаус дава еднозначен отговор на този въпрос: Ангела Меркел и Никола Саркози дърпат властовите лостове на съюза, тъй като неговите институции са беззъби. Според Клаус официално стартиралата миналия декември фискална интеграция на ЕС ще доведе до потискане на свободата и демокрацията по начин, познат от комунизма.
Как пиратите са организирали своето общество? Било ли е то демократично и имали ли са своя конституция? За какво им е служил известният флаг „Веселият Роджър”? С какво се различава животът на пиратски кораб от този на търговски по това време? Това са все въпроси, на които ще търсим отговор, но не през призмата на романтичния поглед към пиратството, а през погледа на икономическата теория...
Днес, 22 ноември 2011 г., в пресклуба на БТА икономисти от ИПИ дадоха пресконференция за мястото на България в международните класации. Направеното изследване, за трета поредна година, анализира защо държавата ни се класира по един или друг начин и какво трябва да се направи, за да се подобрят резултатите на България. "На базата на резултатите и изследванията в международните класации предлагаме 77 мерки, които ще доведат до растеж на икономиката и доходите. Някои от най-важните и належащи стъпки са: Пенсионна реформа – въвеждане на лични пенсионни сметки Здравна реформа – разбиване монопола на НЗОК Образователна реформа – реална автономия за университетите Премахване на минималната работна заплата и минималните осигурителни прагове Публикуване на редовни и изчерпателни отчети на всички административни структури Намаляване на размера на държавата до поне 30% от БВП Премахване на държавните субсидии Въвеждане на фискален борд в Конституцията Прилагане на оценка на въздействието за всички нормативни актове Въвеждане и прилагане на е-услуги от администрацията и санкции при неспазване Намаляване на административните структури и наетите в администрацията Незабавна и прозрачна приватизация на държавните активи (включително тези в енергетиката)."
Новини: 21 - 30 от общо 65