„Настоящата книга не представлява методологическа книга. Неин предмет е икономическата действителност. Избуяването на методологическите размисли е симптом за заболяване на всяка наука; но само чрез методология все още не е излекувана нито една болна наука.
Жизнената значимост на въпросите, насочвани към националната икономия, е в пълен контраст с вътрешната несигурност, отдалечеността от живота и разпокъсаността, които, въпреки много големите успехи на отделни учени, продължават да господстват в нея. Затова е необходимо да си припомним отново обективните проблеми, които тя трябва да разреши. Задача на книгата е да проникне в икономическата действителност, за да я обхване от научна гледна точка." (Валтер Ойкен)
Водеща фигура при разработването на теорията на ордолиберализма и неговата методология е Валтер Ойкен. Двете главни произведения на Ойкен са „Основни принципи на икономическата политика” и „Основи на националната икономика”. В тях развитите две концепции, които образуват фундамента на германския неолиберализъм са „идеалните типове стопанство” и за политиката на „конкретен стопански ред”.
Формулирайки своите принципи, Ойкен подчертава, че тяхното приложение трябва да е съобразено с конкретната ситуация във всяка страна. Икономическата политика не трябва да изпада заблуда, която не отчита съответната историческа ситуация, нито пък да бъде сбор от несвързани и хаотични мерки. Ефикасна ще бъде само политиката, която държи сметка за променящите се възможности и прилага принципите в съответствие с променящите се условия.
Валтер Ойкен
Валтер Ойкен (1891 - 1950) е германски икономист, представител на Фрайбургската школа на неолиберализма.
Учи в университета в Бон. Преподава в университетите в Тюбинген и Фрайбург.
Ойкен, заедно с Франц Бюом, е основател (1948) и издател на годишното издание за икономическо и социално устройство „ОРДО“ ( ORDO - Jahrbuch für die Ordnung von Wirtschaft und Gesellschaft) - научно списание, съдържащо рецензирани публикации в областта на икономическите и социални науки. Списанието е главното място за научни дискусии на Фрайбурската школа. Годишникът се превръща в основа за създаване на понятието „ордолиберализъм“ (Ordoliberalismus). В „ОРДО“ се разработват теоретичните основи на социалната пазарна иконимика (Soziale Marktwirtschaft) - основния икономически модел, характерен за Източна и Западна Европа в епохата на студената война.
В „ОРДО“ се съдържат публикации на изтъкнати Нобелови лауреати - Джеймс Бюканън, Милтън Фридман, Фридрих Хайек, Джордж Стиглер, както и Франц Бьом, Walter Eucken, Франк Найт, Ървинг Кристъл, Алфред Мюлер-Армак и Карл Попър.
Основните произведения на Валтер Ойкен са „Основи на националната икономика” (Die Grundlagen der Nationalökonomie, 1940) и „Основни принципи на икономическата политика” (Grundsätze der Wirtschaftspolitik, 1952).
С изучаването на творчеството на Валтер Ойкен се занимава института „Валтер Ойкен” във Фрайбург.