“...ако искаме България да се превърне в истински демократична и цивилизована европейска държава, трябва да се смени методиката, по която нацията ни подготвя политическия си елит. Крайно време е да се разбере, че политикът трябва „да се отгледа”. Това означава още в ранна възраст да му се даде подходящо образование, да се шлифова стилът му за изява на политическата сцена, той да се потапя в големите проблеми на управлението от по-ниските към по-високите етажи на властта, така че км годините на житейската зрялост, личността вече да е достатъчно добре подготвена да поеме с достойнство грижата за управлението на държавата и гарантирането на националния възход. А за да се получи подобен резултат, изучаването на политическата наука трябва да започне от млада възраст, както и от азбучните нива на знанието.
С такава цел е написана настоящата книга. Тя е предназначена за онези, които сега започват да се интересуват системно от обществените проблеми и политическия живот. Задачите, които авторът преследва, са главно две: първо, да внуши на уважаемите читатели, че политиката е наука, която има 2500-годишна история, и че тя е точно толкова сериозна и изисква толкова усилия да се овладее, колкото са необходими и за изучаването на историята, философията и правото. И на второ място, да се маркира основата – тоест, онова от нейния предмет, което наистина трябва да се знае, преди да се тръгне, за да се стигне с полза и до произведенията на теоретичната политическа класика.” - От автора
„...настоящата книга... е предназначена за онези, които сега започват да се интересуват системно от обществените проблеми и политическия живот. Задачите, които авторът преследва, са главно две: първо, да внуши на уважаемите читатели, че политиката е наука, която има 2500-годишна история, и че тя е точно толкова сериозна и изисква толкова усилия да се овладее, колкото са необходими и за изучаването на историята, философията и правото. И на второ място, да се маркира основата – тоест, онова от нейния предмет, което наистина трябва да се знае, преди да се тръгне, за да се стигне с полза и до произведенията на теоретичната политическа класика.” - От автора
Трендафил Митев
професор д.и.н. Трендафил Атанасов Митев е български историк, председател на Македонския научен институт (от 2008 г.)
Завършва история в Софийския университет „Климент Охридски” през 1972 г., а през 1995 г. защитава докторската си дисертация на тема: „Българската патриотична емиграция в Новия свят (1912-1945)“. Специализирал е в Киев, Ленинград, Краков, Южноилинойския и Станфордския университети.
Сред научните трудове на Трендафил Митев са: „Налагането на личния режим на княз Фердинанд и социалдемокрацията в България“ (1981), „Генерал Георги Вазов: Военно-политическа биография“ и „Генерал Никола Иванов: Военно-политическа биография“ (1985).
Той е автор на 14 научни монографии, сред които „Македоно-българския централен комитет в САЩ (1918-1919)“, „Българската емиграция в Америка и борбите за освобождението на Македония“, „Документи за Македония на българската емиграция в САЩ, Канада и Австралия (1900-1945)“ и „The Unated State of America and Macedonia(1834-1945)“, както и на десетки научно-публицистични статии в българския печат.
След възстановяването на Македонския научен институт през 1990 г., става негов член – през 1995 г., а през 2008 г. е избран за негов председател; от 2009 г. е главен редактор на списание „Македонски преглед”, издание на института.
Професор Митев е и преподавател по политология в Университета за национално и световно стопанство (УНСС).