В началото на септември 2012 г. ИПИ започна съвместен проект заедно с още три организации от посткомунистически страни (Литва, Грузия и Киргизстан). Двугодишният проект има за цел да подобри образът на предприемача като основна фигура в икономиката, поради индикации за влошаване на възприятията на обществото към тази фигура. Освен установяване на образа на предприемача в общество към настоящия момент, партньорите ще се опитат да намерят обяснение за съществуващите възприятия, както и да го подобрят чрез провеждане на публична кампания.
Проектът се осъществява с финансовата подкрепа на John Templeton Foundation.
Целият текст може да прочетете тук.
Икономистите и политиците от години разглеждат предприемачите като важен двигател за икономическия растеж, заетостта и иновациите. Въпреки че като се цяло се приема, че дейността на предприемачите е изключително важна за всяка икономика, често обществените възприятия са разнопосочни. Те зависят както от етапа на икономическо развитие, така и от други особености (политическа система; правителствени политики, регулиращи икономиката; качеството на образованието; върховенството на закона; семейните традиции; ролята на религията в обществения живот и др.).
Разбирането на предприемачеството е изключително важно, защото от това зависи:
- Дали ще има хора, които искат да станат предприемачи, т.е. дали виждат смисъл да започнат собствен бизнес;
- Дали ще има хора, които мислят, че могат да бъдат предприемачи, т.е. имат необходимите умения и знание;
- Дали има страх от провал, т.е. какви са очакванията по принцип и дали те възпират потенциалните предприемачи изобщо да започнат бизнес;
- Дали има хора, които разглеждат кариерата на предприемача като желана, т.е. обществото в каква степен уважава подобни хора и какъв обществен статус имат предприемачите;
- Какво е отношението на медиите към предприемачите.
На тези въпроси ще се опитаме да представим нашата гледна точка, която се базира на резултатите от проведено представително социологическо проучване в България. Гледната точка е представена от няколко изследователя с различна експертиза и поглед към резултатите (социолог, антрополог, икономист, философ, историк и богослов).