Прокрустовото ложе: Философски и практически афоризми
The Bed of Procrustes: Philosophical and Practical Aphorisms
Автор(и) : Насим Никълъс Талеб
Издател : ИнфоДар
Място на издаване : София, България
Година на издаване : 2011
ISBN : 978-9-547-61497- 0
Брой страници : 120
Език : български
Резервираната от вас книга ще бъде пазена до 2 работни дни след избраната дата, след което ще бъде освободена за по-нататъшно резервиране. Съгласувайте с работното време на Библиотеката!
Book
Ако "Надхитрени от случайността" и "Черният лебед" са променили виждането ви за света, последната книга на Насим Никълъс Талеб "Прокрустовото ложе: Философски и практически афоризми" няма да добави към екзалтацията. Тя е като средно дълга разходка на бавен ход, където Талеб поради липсата на достоен събеседник разговоря със себе си. Ползи от четенето не липсват, но дали оправдават очакванията? Или искаме всичко наготово смляно? Бързо и наведнъж? За читателя на ХХI в. афоризмите са анахронизъм – не заради краткостта на съждението, на която е обръгнал, а заради усилието, което трябва да положи пред парадокса и мъдростта. Възможно е и друго сравнение: на Запад пишем и говорим с афоризми, на Изток медитират върху коани. Далечната полза е прочистване на мисълта – със сарказъм или мистика: в новата си свобода съзнанието ражда кристално ясни, нови и неподозирано далновидни идеи.
Прокрустовото ложе е чудесна фабрика за самозаблуди. Проблемът е не само че слагаме нещата в погрешната кутия, но и че променяме погрешната променлива (човека вместо леглото), пише Талеб. Резултатът е по-чуплив свят под крилете на черния лебед – неочакваните и малко вероятни събития с разтърсващи последици. Има и добър сценарий. Несигурността не e изцяло извън контрол и системите могат да печелят от шоковете. Талеб обещава следващата книга – "AntiFragility"*, да е за това.
*Неологизъм на Талеб; примерен превод – антинесигурност.
Този сборник с афоризми и размисли изразява основните идеи на Насим Никълъс Талеб по съвсем неочакван начин. Книгата представя възгледите на автора за страничните ефекти на съвременната цивилизация – промяната на хората заради технологията, разочарованието, че реалността не съответства на икономическите модели, измислянето на заболявания, за да се продават лекарства, дефинирането на интелигентността като успех в класната стая и убеждението, че трудовата заетост не е робство.
Закачливи и непочтителни, с рядко съчетание от остроумие и мъдрост, тези афоризми ще ви изненадат като ви разкрият самозаблудите, с които сте живели, но никога не сте съзнавали.
Насим Никълъс Талеб
Насим Никълъс Талеб (1960) – американски философ и есеист от ливански произход, практикуващ специалист в областта на математическите финанси (дял от приложната математика, занимаваща се с финансовите пазари); професор в Политехническия институт на Ню Йоркския университет и в Оксфордския университет. Насим Талеб разработва въпроси на епистемологията на случайността, а така също и междудисциплинарните проблеми на неопределеността и знанието, особено на тези, които имат сериозни и трудно предсказуеми събития.
През 2007 г. излиза книгата му „Черният лебед”, която „Сънди Таймс” поставя сред дванайсетте книги, оказали най-голямо влияние след Втората световна война.
Насим Талеб е автор на теорията за „черния лебед”, която обяснява съществуването и възможността да възникнат трудно предсказуеми и редки събития, които да доведат до значителни последици. Именно в „Черният лебед” Талеб въвежда термина „събития на Черния лебед”.
Личен сайт: http://www.fooledbyrandomness.com/