Регулаторните режими в България
Състояние, тенденции, възможности за развитие на административния регистър
Издател : Българска стопанска камара
Място на издаване : София, България
Година на издаване : 2006
Брой страници : 40
Език : Български
Резервираната от вас книга ще бъде пазена до 2 работни дни след избраната дата, след което ще бъде освободена за по-нататъшно резервиране. Съгласувайте с работното време на Библиотеката!
Book
Един от най-важните фактори, определящи състоянието на бизнес климата, представлява, от една страна, степента на ограничаване и намаляване на регулаторните режими, и от друга - ефективността по тяхното провеждане. Всички изследвания от социологически агенции, международни институции и бизнес организации през последните години определят като основна бариера пред развитието на бизнес средата тромавата, непрозрачна и неефективна регулаторна среда, която същевременно е и сериозен генератор на корупционни практики. Регулирането на бизнеса остава неадекватно, “пререждането на опашката” е масова практика и е сигурен показател за корупция. Необходими са решителни стъпки в посока на модернизирането на регулаторната среда и, преди всичко – в прозрачността при нейното провеждане с цел осигуряване на условия за стимулиране на бизнеса, ограничаване на корупцията и премахване на пречките за инвестиции и предприемачество.
Налице е печалната равносметка от почти 10 години опити на различни правителства за ограничаване на административния контрол и подобряване качеството и прозрачността на административните услуги:
o съществува Закон за ограничаване на административното регулиране и административния контрол върху стопанската дейност (ЗОАРАКСД), но той не се прилага на практика. В Закона не са въведени отговорности на високо ниво по неговото прилагане и контрол на изпълнението;
o централната и териториалните администрации не се съобразяват с въведените в ЗОАРАКСД нормативни изисквания;
o в нормативната уредба отсъства контрол на органите, които не изпълняват задълженията си, вкл. спазване на сроковете по издаването на акт по определен режим;
o хронична липса на регламентирани срокове за издаване на съответните актове по прилагане на регулаторните режими;
o законово регламентираният Административен централен регистър е хаотичен и не служи като надеждно средство за управление и мониторинг на регулаторните режими и въвежда в заблуждение бизнес потребителите.
Всичко това създава условия за безконтролно поведение на администрацията и е предпоставка за възникване на широк кръг корупционни практики.