Счетоводен анализ на фирмата. Управленско счетоводство
Част първа
Автор(и) : Трифон Трифонов
Издател : Издателска къща
Място на издаване : София, България
Година на издаване : 2000
ISBN : 954-649-272-8
Брой страници : 759
Език : български
Резервираната от вас книга ще бъде пазена до 2 работни дни след избраната дата, след което ще бъде освободена за по-нататъшно резервиране. Съгласувайте с работното време на Библиотеката!
Съжaляваме, но в момента няма свободни копия на книгата! Ако искате да Ви уведомим, когато книгата е свободна, пишете ни на library@ime.bg.
Целта на настоящия учебник е да продължи разработването на методологията на счетоводния анализ и синтез на стойността на фирмата, както това първоначално се реализира в базисната теория на счетоводството. В светлината на редица други утвърдени анализи – макроикономически, статистически, маркетингов, логистически и пр., се поставя задача да се докаже, че същностно и исторически счетоводството е преди всичко научна методология за изследване стойността на юридически обособената стопанска единица, да се покаже, че то е преди всичко икономико-аналитична творба.
С цел да се отговори на действителното съдържание на световното управленско счетоводство, като научна методология за многостранно и задълбочено счетоводно изследване на стойността на макроикономическо равнище, за настоящото второ издание на учебника се възприема наименованието „счетоводен анализ на фирмата”. То е много популярно и широко се ползва в европейската счетоводна школа, чиито научни постижения са силно застъпени у нас до 1944 г.
Трифон Трифонов
доц. д-р Трифон Благоев Трифонов е завършил специалност Счетоводна отчетност във ВИИ „Карл Маркс“ през 1971 г. През 1979 г. защитава дисертация. преподавател към катедра “Счетоводство и анализ”, УНСС. Изнася лекции по дисциплините Теория на счетоводството, Финансово счетоводство и Управленско счетоводство.
Специализирал е в престижни световни университети и е преподавал зад граница. Има издадени редица учебници и множество статии в счетоводната и финансовата област. Научните му интереси са в областта на усъвършенстването на счетоводното изследване на стойността под влияние на идеите и методите в методологичните дисциплини – философия и икономикс, и по-специално под влияние на теориите за икономическата оптимизация. Има редица публикации в чужбина.
През 1997 г. получава Голямата награда за икономическа литература за учебника „Теория на счетоводството“.