Монографията „Средносрочни приоритети на селскостопанската политика на България” е резултат от изследванията през последните години на доц. д-р Румен Попов в Института по аграрна икономика към Селскостопанска академия.
Целта на настоящето изследване е да се определят средносрочните приоритети в развитието на селскостопанската политика на България, което следва да е резултат от оценката на въздействието на няколко групи фактори, определящи развитието на българското земеделие и селски райони.
В монографията се анализира въздействието на промените в икономиката върху селското стопанство, възможностите за развитие на сектора в рамките на ОСП и присъединителните условия, състоянието на производството и стопанските структури и се извеждат приоритетите на българската земеделска политика в средносрочен план.
Икономическото развитие води до намаляване значението на земеделието за националните стопанства, както и до нови изисквания за селскостопанските производители за стандартизирана продукция. Това налага провеждане на диференцирана структурна политика, гарантираща на едрите производители стабилност на земеползването, а на дребните - подкрепа за модернизация. Членството в ЕС открива възможности за развитие пред сектора, но в същото време силно редуцираният достъп до земеделските помощи ще компрометира за дълъг период конкурентоспособността на българските производители. За България е по-важно да изравни условията за производство, отколкото абсолютния обем на подкрепата. Рисковете са свързани с преминаване към екстензивни производства, експорт на непреработени и внос на високопреработени продукти. В потвърждение, нивото на производството на основни растениевъдни и животновъдни продукти е значително под естествения потенциал на българското земеделие. В структурно отношение се запазва полярната структура на стопанствата. Поземлените ресурси се използват частично и неефективно. Въпреки мащабната модернизация, хранителният сектор страда от сериозни слабости - от гл.т. на технологии и суровинна база.
Постигането на дългосрочната цел на българската селскостопанска политика - изграждането на продуктивно, устойчиво и жизнено селско стопанство, е възможно, първо, при ефективно приложение на ОСП, т. е. използване на откриващите се възможности, и второ, провеждане на последователна национална политика за модернизация на сектора. Приоритетите в това отношение са: продължаване на структурната реформа в селското стопанство в посока утвърждаване на правото на собственост върху земеделските земи и изграждане на тази основа на устойчиви производствени единици; повишаване сигурността на земеползването чрез създаване на нормативни предпоставки за сключване на дългосрочни договори за арендуване на земя, което да стимулира инвестициите с дългосрочен ефект; въвеждане принципа на модулация в България, като част от освободените средства се насочат към подкрепа на зеленчукопроизводството, овощарството и животновъдството.
Румен Попов
доц. д-р. Румен Грозданов Попов е роден през 1956 в гр. Елин Пелин. Завършил е УНСС, а от 1989 г. е доктор по икономика. В правителството на Жан Виденов (1995-1997) заема поста заместник-министър на земеделието.
Понастоящем доц. Румен Попов е директор на Института по аграрна икономика към Селскостопанска академия и отговорен директор на списание „Икономика и управление на селското стопанство”, издание на Селскостопанската академия
Основните области на неговите изследвания са икономиката на труда в земеделието, доходите и заетостта, интегрираното развитие на селските райони.