От автора:
Настоящия текст трябва да се възприема като методологично и отчасти тематично въведение към по-обширен и задълбочен труд, който надявам се скоро ще бъде на разположение на заинтересувания читател. Затова в “Свободни размисли върху възела на размяната” подходът е по-опростен, бих казал – научно-популярен. Но темите, които са засегнати тук, призовават към изключителна сериозност – най-малкото затова, че те не са често поставяни на дневен ред от научното съобщество на икономистите. Надявам се, че след тази публикация епистемологичния проблем на икономиката и в частност на маркетинга ще възвърне полемичния си тон в средите на българските икономисти.
Няма място за маркетинг (кризата в маркетинга)
Излагайки тук някои според мен смели тези, смятам да постъпя според поучителния пример за оплетения възел и разсичането на възела посредата. Проследяването пътя на всяка нишка е невъзможно – под нишка свободно можем да разбираме 'научна школа' или подход към проблемите на икономиката. Съзнавайки това, много икономисти предпочитат – водени от благородна скромност – да изследват плетеницата от нишки, оставяйки я недокосната: те знаят – тази плетеница не е възможно да се разплете.
Аз обаче ще постъпя до голяма степен извън правилата на играта на по-търпеливите от мен съвременни икономисти и като начало ще задам един въпрос от позицията на свободната социална наука: какво е маркетинг? Наука или практика – и какво не е маркетинг? Въпросът, който ще прозвучи на някои банално, за мен обаче е жив, тъй като виждам, че изясняване предмета на маркетинга може да доведе до истински значими резултати относно същността на обществено-икономическите отношения. Защото маркетингът се проявява като всеобщ 'дух на капитализма', а от друга страна виждам едно пренебрегване от страна на кръга изследователи, за който имам информация относно научни постижения, на вътрешната, общочовешка същност на размяната. Насърчение за опита ми да изграждам идеи от професионалния икономически жаргон ми даде една много ценна книга, които изучавах докато компилирах този текст: “История на икономическия анализ” на Йозеф Шумпетер. Доста преди това, просветление за метода ми донесе Шелинг.
Какво е маркетинг? Две са основните посоки при дефиниране: да се даде широко или тясно определение. Широката дефиниция поставя маркетинга в контекст, докато тясната се основава на здравия разум и на очевидното проявление на явлението. Ако използваме утвърдените в академичните текстове словосъчетания, маркетингът е широко и тясно:
• 'социален процес', тоест маркетинг може да бъде общочовешко свойство, или човешко качество – да се разменя, търгува, общува;
• 'управленски процес', тоест маркетинг е нещо, което правят организациите с икономически цели, за да продават и печелят по-добре (“съвкупност от средства, полезни за по-доброто управление на функционирането и развитието на организациите: предприятия, администрации, държави”).