Това четиринадесето издание на Състоянието на планетата съвпада с две важни събития - петата годишнина от Срещата на високо равнище в Рио де Жанейро през 1992 г. и десетата годишнина на Монреалския протокол за защита на озоновия слой. Предвид на тези две забележителни събития 1997 г. е добър повод да се направи преглед на напредъка към разрешаването на глобалните екологични проблеми.
Книгата е поглед към обширния екологичен дневен ред на Рио, простиращ се от климата до биоразнообразието. Независимо дали прогресът се разглежда като наполовина празна или наполовина пълна чаша, международният дневен ред става все по-препълнен. В това издание са събрани последни данни за новите екологични заплахи и се описват изненадващи и опасни връзки между тези проблеми. По основните заплахи, изтъкнати в Рио, напредъкът е бавен и неадекватен. Но има много признаци, че политическата машина започва да се движи.
Състоянието на планетата е водещата публикация на Международния институт Уърлдуоч със седалище във Вашингтон. Първото издание се появява през 1984 година.
Годишникът се превежда на всички големи световни езици. Публикува се от нашите съседи ¬ на румънски, турски, гръцки и сръбски език, излиза също на украински, руски, японски, китайски (две издания ¬- в Тайван и на континента), английски (в Северна Америка, Великобритания и Индия), испански (в Испания и Латинска Америка), португалски (в Португалия и Бразилия), френски, немски, италиански, корейски, арабски, индонезийски.
На български език излиза от 1995. (Книгата от 1990 г. е дело на издателя преди създаването на „Книжен тигър"".)
В продължение на четвърт век основната публикация наУърлдуоч, Състоянието на планетата, е образовала широка аудитория от студенти, журналисти, политици и заинтересовани граждани за тенденциите в устойчивото развитие. Книгата се публикува на 36 езика и с годините е дала авторитетните си оценки по такива проблеми като населението, енергетиката и селското стопанство до потреблението на материали, здравеопазването и търговската политика. Темите се разглеждат в глобална перспектива с ударение върху новостите и решаването на проблемите. Състоянието на планетата е призната за класика в екологичната литература, като е привлякла светила като Кофи Анан и Михаил Горбачов да напишат предговори към книгата. Новинарските медии, политиците и неправителствените организации в света цитират книгата заради нейните авангардни анализи, надеждност и внимателно документиране на аргументите, изложени, за да ускорят прехода към устойчив свят.