„Хората, най-вече интелектуалците, изглеждат неспособни да се задоволят с малко повече свобода, малко повече щастие, малко повече светлина. Забелязвайки някаква дребна полза, те се вкопчват в нея, определят я, доказват я и по този начин създават условия за една Нова ера на невежество, мрак и робство. Доста е изненадващо, че все още има хора, които искат да помагат на другите от лични подбуди, защото са с добро сърце, а не заради принудата на някакви принципи. Още по-изненадващо е. че някои от тези хора могат да работят в институции въпреки алчността, некомпетентността и борбите за власт, които явно съпровождат и най-благородните каузи. Но такива хора има и моята съпруга Грация е сред тях."
Паул Файерабенд
Паул Карл Файерабенд (1924 - 1994) е философ на науката, роден в Австрия, който е живял в Англия, САЩ, Нова Зеландия, Италия и накрая Швейцария. Сред основните му работи са „Против метода“ (1975 г.), „Науката в едно свободно общество“ (1978 г.) и „Сбогом на разума“ (сборник статии).
Файерабенд става известен с набедените си за анархистични възгледи за науката и отричането на съществуването на универсални методологични правила. Той е влиятелна фигура във философията на науката, както и в социологията на научното познание.