На 1 май 1981 г. Чили извършва революционна реформа в социалното осигуряване, като приватизира пенсионната си система. На работещите е дадено право да излязат напълно от правителствената разходопокривна пенсионна система, при която с вноските на работещите се изплащат пенсиите на възрастното поколение). Вместо това хората започват да внасят минимум 10% от заплатите си до определена горна граница в лични пенсионни сметки в пенсионни фондове, управлявани от частни пенсионноосигурителни дружества. Парите се инвестират в определени със закон инструменти с цел да носят доходност и след определен период на "спестяване" да осигурят на своя собственик достатъчно висока пенсия.
Всичко това е описано на разбираем език и много образно от самия архитект на пенсионната реформа Хосе Пинера.
„Един призрак броди по света. Това е призракът на банкрутирали правителствени осигурителни системи. Разходопокривната система, която властва през по-голямата част на 20 век има един фундаментален дефект, дефект, който се корени в погрешната концепция за това как човешките същества действат: тя разрушава, на индивидуално ниво, връзката между вноски и пенсии – с други думи между усилие и отплата. Когато това се случи в огромен мащаб и за дълъг период от време финалният резултат е катастрофа..."
Преводът на това есе е дело на Георги Ангелов и Владислав Сланчев и е публикуван за първи път на страницата на ИЗИ на 08.09.2003 г. ИПИ отпечата книжката с есето благодарение на любезното съдействие на Хосе Пинера, във връзка с посещението му в България по покана на института в началото на октомври 2008 г.
Хосе Пинера
Архитектът на първата частна пенсионна система, основаваща се на лични пенсионни сметки, Хосе Пинера е роден на 6 октомври 1948 г. в Сантяго, Чили. Като министър на труда и социалното осигуряване на Чили от 1978 до 1980 г. и на минната дейност през 1981 г. той е отговорен за три ключови структурни реформи: приватизацията на пенсионната система, трудовия закон и възстановяването на права на частна собственост в минното дело.
Пинера завършва икономика през 1970 г. в Католическия университет в Чили. През 1974 г. получава докторска степен в областта на икономиката от Харвардския университет. През 1975 г. Хосе Пинера се завръща в Чили и започва да преподава в Католическия университет. Той е автор на осем книги и стотици есета и статии за Wall Street Journal, Washington Post, New York Times, Foreign Affairs, Wired и други.
Личен сайт: http://www.josepinera.com/josepinera/jp_profiles.htm