В прочутия си трактат "За парите и търговията" Джон Лоу излага теорията си за създаването на книжни пари, необезпечени със злато или сребро, които да стимулират банковото дело и търговията. В резултат на това мнозина го смятат за "бащата на книжните пари", а част от идеите му са залегнали в основата на съвременната монетарна система.
Джон Лоу
Джон Лоу (1671 -1729) – шотландски икономист и финансист, една от най-колоритните и противоречиви личности на всички времена. Адам Смит окачествява неговите идеи като "брилянтни, но фантасмагорични". Австрийският политолог Йозеф Шумпетер причислява Джон Лоу към „първокласните финансови теоретици на всички времена".
За Афлерд Маршал шотландският финансист е "безразсъден, дързък и неуравновесен, ала забележителен гений", докато за Карл Маркс той е "приятна смесица от мошеник и пророк".
Запален комарджия и комбинатор Джон Лоу се превръща във финансов гений и за отрицателно време става най-богатия човек на своето време.
Той основава Banque générale - частна банка, която действа като първата по рода си централна банка на Франция; ръководи събирането на данъци във Франция и сеченето на монети; създава на т.нар. «система на Лоу». Името му стои и зад появата на една от първите държавни лотарии в света. Именно той за първи път въвежда и понятието милионер.
Неговата дейност изиграва определена роля и за зараждането на учението на физиократите.