Написан през 1817 г., прочутият трактат на Дейвид Рикардо "За принципите на политическата икономия и данъчното облагане", полага основните принципи на пазарната икономика. В него за първи път са формулирани теориите за стойността, за международната търговия (теория за сравнителните предимства), за разпределението на доходите, за естествените и пазарните цени и други.
„Учението, че това е действителната основа на разменната стойност на всички неща, с изключение на ония, чието количество не може да бъде увеличено с човешки труд, има огромно значение за политическата икономия; защото от нищо друго не произтичат толкова много грешки и толкова много разногласия в тази наука, както от смътните представи, които се свързват с думата стойност.
Ако количеството на въплътения в стоките труд регулира разменната им стойност, всяко увеличение на количеството труд трябва да увеличава стойността на онази стока, за която той се изразходва, така както всяко намаление трябва да я намалява.”
Дейвид Рикардо
Дейвид Рикардо (1772-1823) е английски икономист, един от най-видните представители на зрелия класицизъм в икономическата наука, последовател и същевременно опонент на Адам Смит. Големи са неговите заслуги за утвърждаване на трудовата теория за стойността, която той твърдо отстоява. Основното му произведение е „За принципите на политическата икономия и данъчното облагане“ (1817 г.), което полага основните принципи на пазарната икономика. В него за първи път са формулирани теорията за международната търговия (теория за сравнителните предимства), теорията за разпределението и др.