Терминът антикрехкост е неологизъм на Насим Талеб като противоположност на крехкостта на събитията в живота и в икономиката. Антикрехкост обаче надхвърля понятието за устойчивост – означава, че нещо е толкова стабилно, че може не само да устои на шок, но и да се облагодетелства от появата му. За Талеб съществуващите до момента думи, противоположни на несигурност, като устойчивост и издръжливост, не са достатъчно силни и точни, за да представят състоянието на нещата, за които той говори в новата си книга.
За много понятия няма наименования, не можем да ги уловим лингвистично или да ги обхванем с ограничените човешки представи, с които разполагаме. И тъй като събитията не може да се определят единствено и само като двете противоположни точки на едно противопоставяне, Насим Талеб предлага Триадата крехкост – устойчивост – антикрехкост.
Днешният свят е много по-непредсказуем и уязвим към променливостта и нелинейните ефекти. Талеб поставя въпроса дали наистина мисията на съвремието ни е да изцеди всяка капка изменчивост и случайност от живота.
Ерудирано, духовито и иконоборческо, посланието на Насим Талеб е революционно: антикрехкост е решението в несигурния свят на Черния лебед.
"„Промени представата ми за света.” – Даниъл Канеман, Ноберов лауреат
„Антикрехкост” не звучи просто като икономическа и политическа доктрина. Тя е ключът към добрия живот”. – Fortune
„Изключително смела книга, обясняваща защо и как би следвало да „прегърнем” несигурността, случайността и грешките... Може просто да промени живота ви.” - Newsweek
Насим Никълъс Талеб
Насим Никълъс Талеб (1960) – американски философ и есеист от ливански произход, практикуващ специалист в областта на математическите финанси (дял от приложната математика, занимаваща се с финансовите пазари); професор в Политехническия институт на Ню Йоркския университет и в Оксфордския университет. Насим Талеб разработва въпроси на епистемологията на случайността, а така също и междудисциплинарните проблеми на неопределеността и знанието, особено на тези, които имат сериозни и трудно предсказуеми събития.
През 2007 г. излиза книгата му „Черният лебед”, която „Сънди Таймс” поставя сред дванайсетте книги, оказали най-голямо влияние след Втората световна война.
Насим Талеб е автор на теорията за „черния лебед”, която обяснява съществуването и възможността да възникнат трудно предсказуеми и редки събития, които да доведат до значителни последици. Именно в „Черният лебед” Талеб въвежда термина „събития на Черния лебед”.
Личен сайт: http://www.fooledbyrandomness.com/