Книгaтa сe състои от чeтири рaздeлa. Te съдържaт информaция кaкто зa срeдaтa, в която рaботят търговскитe бaнки, тaкa и зa упрaвлeниeто нa бaнкитe.
В отдeлнитe рaздeли сe рaзглeждaт нaй-същeствeнитe облaсти нa бaнковaтa дeйност, кaто сa взeти под внимaниe съврeмeннитe бaнкови продукти и мeтодитe зa упрaвлeниe и по-конкрeтно мeтодa зa упрaвлeниe нa рискa.
В първи рaздeл прeдмeт нa aнaлиз сa бaнковaтa систeмa и отношeниятa й с обкръжaвaщaтa я срeдa.
По-подробно сa рaзглeдaни промeнитe в бaнковaтa систeмa нa Полшa, нaстъпили слeд 1989 г.
Във втори рaздeл сe рaзглeждaт бaнковитe опeрaции.
В трeти рaздeл сa рaзглeдaни основнитe въпроси свързaни с упрaвлeниeто нa търговскитe бaнки, с изключeниe нa бaнковия риск, нa който e посвeтeн чeтвърти рaздeл.
В чeтвърти рaздeл сe рaзглeждaт и ликвидният риск, индивидуaлният крeдитeн риск и рискът нa крeдитния портфeйл, сувeрeнният риск, лиxвeният риск, вaлутният и опeрaтивният риск.
Книга се състои от четири раздела:
В първия раздел предмет на анализ са банковата система и отношенията й с обкръжаващата я среда. В него е представено понятието банкова система заедно с основните елементи на банковото обкръжение, условията, при които функционира банката, като например паричната политика на централната банка и нейните инструменти, банковият надзор и системата за гарантиране на депозитите
• Във втори раздел подробно се разглеждат банковите операции - вътрешните и международните, както и операциите, характерни за инвестиционните и ипотечните банки, операциите с дериватни инструменти и секюритизацията. Освен банковите операции е застъпена и проблематиката на електронното банкиране (e-banking)
• В трети раздел са разгледани основните въпроси, свързани с управлението на банките, включително целите на банковата политика, значението на собствения капитал, банковият маркетинг и методите за оценка на функционирането на банката
• В четвърти раздел на книгата е посветен на управлението на риска. В него се разглежда ликвидният риск, индивидуалният кредитен риск, рискът на кредитния портфейл, суверенният риск, лихвеният риск, валутният и оперативен риск. Представени са методите за квантифициране на отделните видове риск и основните начини за ограничаване на риска в банковата дейност.
Зофя Завадска
Проф. д-р Зофя Завадска е професор от 2001 г. От 2002 г. е ръководител на Института по банков мениджмънт към Банковия департамент на Варшавския икономически институт. Професор във факултета по обществени науки и администрация на Варшавския технически университет. Автор на книги и статии в областта на банковото дело. По-известни публикации след 1995 г.: „Банкови системи”, „Управление на банковия риск”, „Банково дело. Академично ръководство” (съавтор).
Малгожата Иванич-Дроздовска
Проф. д-р Малгожата Иванич-Дроздовска е съветник на президента на Полския фонд за гарантиране на депозитите. От 1995 г. преподава в Банковия департамент на Варшавския технически университет. Автор на книги и статии в областта на банковото дело. Основни публикации след 1995 г.: „Методи за оценка на банката”, „Фактори, определящи банковата сигурност”, Банков риск”, „Банкови кризи. Причини и решения”, „Банково дело. Академично ръководство” (съавтор).
Владислав Яворски
Проф. д-р Владислав Яворски – професор от 1974 г. Ръководител на Финансовия департамент във Варшавския икономически институт до 1992 г., след това ръководител на Банковия департамент до 2002 г. Понастоящем професор в Университета в Бялисток. Лауреат на една от най-високите награди в Полша – командорски кръст на ордена за възраждане на Полша. Веципрезидент на Полската национална банка (1985-1989). Автор на множество книги и статии в областта на финансите и банковото дело. Най-важни публикации след 1995 г: „Полските банки по пътя към ЕС”, „Банките – пазар, операции и политика”, „Банково дело. Основни положения”, „съвременната банка”, „Банките в Полша. Предизвикателства и развитие”, „Банково дело. Академично ръководство”.