Книгата на Мартин Иванов и Георги Ганев “Бизнес елитите на България” разработва една непозната за историографията у нас област – интерлокингът на едрият бизнес в България в периодите 1911-1945 и 1989-2005 г. Терминът означава “трайна връзка между две фирми, в рамките на която протича обяна на опит, информация и ресурси” и е инструмент за координация на бизнес елита.
По думите на авторите “Интерлокингите компенсират политическата фрагментация на бизнес елитите, способстват за постигане на минимум единство по базисни въпроси и са инструмент за мобилизиране на политическо влияние и налагане на интереси“.
Двамата са направили исторически “сондажи” в 6 ключови години от българската история – 1911 – предиБалканските война, 1929 – преди икономическата криза, 1939 – преди Втората световна война, 1945 – след края й, 1994 – преди масовата приватизация, и 2005 г. – последната със сигурни данни.
За всяка от тях Иванов и Ганев са изровили от архиви в цяла България информация за най-едрите 100 нефинансови и 25 финансови компании у нас. Съпоставени са имената на техните управителни бордове и е търсена връзка между тях – за характера на къртовския труд говори числото проверени имена - 10 000 лица от стопанския и/или политически елит.
В книгата се прави мрежови анализ на най-големите компании в българската икономика през периода на първия български капитализъм (преди 1945 г.) и на втория български капитализъм (след 1989 г.). Докато до Втората световна война българският бизнес е не по-малко интегриран от този в най-развитите тогава страни, то днес, през прехода, групирането на компании е рядко и ограничено. Този резултат противоречи на често срещани твърдения, че българският преход е доминиран от някакъв оформил се в късния социализъм стопански елит – такъв просто не може да бъде открит в наличните данни.
Георги Ганев
гл. ас. д-р Георги Ганев е програмен директор по икономическите въпроси в Центъра за либерални стратегии в София, член на УС на Българската макроикономическа асоциация и асистент в Стопанския факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски”. Преподава курсове по макроикономика, по пари и банки и по нова институционална икономика. Интересите му са в областите на макроикономиката и паричната теория и политика, политическата икономия, прехода, икономическия растеж и развитие, новата институционална икономика, обществения капитал.
Мартин Иванов
доц. д-р Мартин Иванов е историк, юрист и специалист по стопанска история, председател на агенция "Архиви. Специализирал е в Кеймбриджския университет, Единбургския университет и Националния университет на Ирландия. Преподава стопанска история в НБУ и в Историческия факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски”.
Автор е на над 70 научни публикации и три монографични изследвания върху икономическата политика на България от 70-години на XIX век до наши дни.