Ако иска бързо да доближи нивата на доходите в останалите държави от ЕС, България трябва да повиши ръста на производителността до 5% годишно. Това е записано в последния (2007) доклад на Световната банка със заглавие "Ускоряване конвергенцията на България: Предизвикателства пред повишаване на производителността"".
Според авторите за да се справи с това предизвикателство, страната ни трябва да ускори съществуващите програми за реформи в някои области.
Докладът има за цел да помогне на българските власти в определянето на варианти за политики и реформи, които биха помогнали на страната да повиши производителността и заетостта, а оттам и икономическия растеж и сближаването на доходите.
За постигането на тази цел документът очертава четири основни области за работа: продуктовите пазари, пазарът на труда, развитието на човешките ресурси, както и системата за научноизследователска и развойна дейност (НИРД) у нас.
"За повишаване на производителността и за постигане на по-висок растеж е необходимо да бъдат предприети действия във всички посоки.
Преди всичко трябва да се предоставят стимули за повишаване мобилността на работната сила, която докладът отчита като слаба, но жизненоважна за високия растеж в дългосрочна перспектива. Документът определя някои краткосрочни и средносрочни реформи, чието осъществяване е жизненоважно за успешната конвергенция.
"В този доклад се казва, че високият растеж в бъдеще е възможен", заявява Ананд Сет, директор на Световната банка за България, Румъния и Хърватия.
"Но това би означавало висок ръст на производителността, който да компенсира предвижданото намаляване на работната сила. В Стратегията за партньорство с Република България обещахме да подпомогнем страната, като съберем и покажем най-добрите примери, опит и знание от цял свят.
Този доклад прави това чрез задълбочен икономически анализ и споделяне на най-добри практики от други страни. Ще продължим подкрепата си за България, за да помогнем на страната да се доближи до нивата на доходите в ЕС", допълва Сет.