Книгата „Българското земеделие и очаквани резултати от предложените промени в ОСП” има за цел да направи преглед както на основните тенденции, протичащи в сектора от 1998 г. до сега, така и да даде предварителна оценка за резултатите от приложението на предложените през октомври 2011 г. промени в ОСП, специално в регулациите, отнасящи се до директни плащания.
Изводите и предложенията, съдържащи се в публикацията, са предварителни и се основават на проекта за регламент, обявен от ЕК, както и на данни да структурата на земеделските стопанства и за поведението на производителите, наблюдавани в първите години от прилагането на ОСП в България.
В изследването се търси отговор на въпроса доколко предлаганите промени отговарят на условията в страната и какви възможности и предизвикателства те откриват пред развитието на българското земеделие. Акцентът е върху разпределението на националния пакет за преки плащания по отделните схеми за подкрепа и ефекта му върху различните групи стопанства и подсектори в земеделието. Главният извод е, че новата организация на директните плащания създава предпоставки за по-целенасочена и ефикасна подкрепа, но успешното й приложение изисква обосновани и целесъобразни решения от управляващите органи.
Румен Попов
доц. д-р. Румен Грозданов Попов е роден през 1956 в гр. Елин Пелин. Завършил е УНСС, а от 1989 г. е доктор по икономика. В правителството на Жан Виденов (1995-1997) заема поста заместник-министър на земеделието.
Понастоящем доц. Румен Попов е директор на Института по аграрна икономика към Селскостопанска академия и отговорен директор на списание „Икономика и управление на селското стопанство”, издание на Селскостопанската академия
Основните области на неговите изследвания са икономиката на труда в земеделието, доходите и заетостта, интегрираното развитие на селските райони.
Божидар Иванов
доц. д-р Божидар Иванов е роден в гр. Своге през 1973 г. През 2000 г. се дипломира във Факултета по аграрна икономика, УНСС. През 2004 г. получава докторска степен в Департамента по аграрна икономика и икономика на природните ресурси на Университета “Кюшу” във Фукуока, Япония .
Основните му професионални интереси са в областта на институционалния икономикс; транзакционните разходи; социалния капитал, развитието на селските райони; устойчивото развитие; оценката на устойчивостта; прилагането на общата селскостопанска политика; животновъдните стопанства; организационния икономикс; управление и маркетинг.
Понастоящем работи в Института по аграрна икономика към Селскостопанската академия.