„Човешката ситуация”, публикувана през 1958 г., е едно от централните теоретични произведения на философа Хана Аренд. Това е разказ за историческото развитие на ситуацията на човешкото съществуване, от древните гърци до модерна Европа. Аренд целенасочено използва термина vita activia, с който обозначава три фундаментални човешки дейности: труда, произвеждането и действието. Те са фундаментални, защото всяка съответства на едно от основните условия, при които животът на тази земя е даден на човека.
„Какво правим” действително е централна тема на тази книга. Тя се занимава само с най-елементарните форми на човешката ситуация, с онези дейности, които по традиция, както и според днешното схващане, са в сферата на всяко човешко същество... В последната глава се занимавам от историческа гледна точка с модерната епоха, а в цялата книга – с различните констатации в йерархията на дейностите, както са ни познати от историята на Запада. - Хана Аренд
Хана Аренд
Хана Аренд (Арент) (1906 - 1975) е е сред най-значимите имена от политическата теория на ХХ век. Родена в еврейско семейство в Хановер, Германия. Следва в университетите на Марбург и Фрайбург, а докторат по философия получава в Хайделберг, където учи при Карл Ясперс. През 1933 г. бяга от Германия във Франция. Там работи за емиграцията на еврейски бежански деца в Палестина.През 1941 г. заминава за САЩ. Десет години по-късно става американска гражданка.
Била е директор по анализите и проучванията на Конференцията на връзките между евреите, главен редактор на „Шокън Букс", изпълнителен директор на „Еврейско културно преустройство" в Ню Йорк, гост-професор в няколко университета, включително Калифорнийския, Принстънския, Колумбийския и Чикагския, както и редовен професор в магистърския факултет на Ню Скул в Ню Йорк. През 1952 г. получава стипендия „Гугенхайм", а през 1954 г. спечелва годишната награда „Артс енд Летърс" на Националния институт за изкуство и литература.
Хана Аренд е написала „Криза на републиката", „Човечеството в тъмни времена", „Между миналото и бъдещето: осем упражнения по политическо мислене". Редактирала е два тома от „Великите философи" на Карл Ясперс.
Отразява процеса срещу Айхман за сп. "Ню Йоркър". Репортажите й по-късно са събрани в книгата"Айхман в Йерусалим", в който се прокарва идеята за баналността на злото.
В класическия си труд "Тоталитаризмът", Хана Аренд разкрива механизмите на действие на тоталитарното управление, поставяйки под общ знаменател фашизма и комунизма.
През 2012 г. Маргарете фон Трота създава филм за Хана Аренд.