В този сборник са включени пет от най-известните произведения на Фредерик Бастиа: „Държавата”, „Законът”, „Собственост и закон”, „Това, което се вижда, и това, което не се вижда”, „Петиция от производителите на свещи”.
Тези шедьоври са изключително силна и същевременно – много елегантна защита на свободата и на правата на отделната личност. Те са както предизвикателство към привържениците на колективизма, което поставя на изпитание логиката и морала на тяхната философия, така и възможност за убедените защитници на живота, свободата и собствеността, да изпитат правотата на собствените си икономически и политически изводи.
Петиция от производителите на свещи, свещички, лампи, клечки, улични лампи,
щипци за чистене и загасяне на свещи, гасители и от производителите на лой, масло,
смола, спирт и изобщо на всичко, свързано с осветлението
До уважаемите членове на Камарата на представителите
Господа,
Вие сте на прав път. Вие отхвърляте абстрактни теории, и малко почитате изобилието и ниските цени. Вие сте загрижени най-вече за съдбата на производителя. Вие искате да го освободите от външна конкуренция, т.е. да съхраните вътрешния пазар за вътрешната промишленост.
Ние дойдохме да ви предложим чудесна възможност за вашата – как да я наричаме? Вашата теория? Не, нищо не е по-измамно от теорията. Вашата доктрина? Вашата система? Вашият принцип? Но вие не харесвате доктрините, вие се гнусите от системите, а колкото до принципите, вие отричате, че има такива в политическата икономия; следователно ние ще я наричаме вашата практическа дейност – вашата практика без теория и без принцип.
Ние страдаме от гибелната конкуренция на един съперник, който очевидно работи при условия, далеч по-благоприятни от нашите за производство на светлина, че той наводнява с нея вътрешния пазар на невероятно ниска цена. От момента, в който той се появява, нашите продажби спират, всички потребители се обръщат към него, и един отрасъл от френската индустрия, чиито подразделения са безбройни, изведнъж е докаран до пълна стагнация. Този конкурент, който е не друг, а слънцето, води война с нас толкова безмилостно, че ние предполагаме, че той е бил настроен срещу нас от коварния Албион (великолепна е дипломацията в наши дни!), най-вече защото той има към този високомерен остров респект, който не показва към нас.
Фредерик Бастиа
Клод Фредерик Бастиа (1801-1850) е френски либерален икономист, писател, законодател, защитник на свободната търговия и свободата на предприемачеството – решаващо условие за установяването на социална хармония, предшественик на австрийската икономическа школа.
Роден на 29 юни 1801 г. в южнофренския пристанищен град Байон, десетгодишен той остава сирак и е отгледан и образован от родителите на баща си. На 17 години напуска училище и започва да работи във фамилния бизнес. Дядо му умира, когато Бастиа е на 25 години, и той наследява фамилните имоти. Живеейки като състоятелен джентълмен, Бастиа може да се съсредоточи върху своите интелектуални занимания, учейки философия, история, политически науки, религия, поезия и политическа икономия. Бастиа пише множество пропазарни памфлети срещу данъците върху виното, поземлените данъци, митата и т.н. Организира Асоциация за свободна търговия, която се бори срещу търговските бариери във Франция и започва да издава свой вестник - „Льо Либр Ешанж“.
В навечерието и разгара на революциите, които разтърсват Европа през 1848-1849 г., Бастиа развива активна политическа и публицистична дейност. Избиран е на два пъти във френския парламент. През този период излизат неговите: „Икономически софизми” (1845) - сборник с памфлети, статии и писма, които осмиват стопанските заблуди и узаконените привилегии на епохата, „Законът” (1850), „Икономически хармонии” (1850). Пет от най-известните му произведения: „Държавата”, „Законът”, „Собственост и закон”, „Това, което се вижда, и това, което не се вижда”, „Петиция от производителите на свещи” на български език са публикувани в сборника, озаглавен „Държавата”.
Личен сайт: www.bastiat.org