Книгата е резултат от проучване, възложено от Електроенергийния системен оператор, което е осъвременено и отразява състоянието към средата на 2013 година.
В началото на книгата са изложени основни знания за електростопанствата (електроенергийните системи, замесените йерархии и пазари), за да бъдат разбираеми останалите части и от неспециалисти.
Следва хронологично описание на развитието и състоянието на електроенергийните стопанства на Австрия, Германия, Италия, Полша, Румъния, Франция и Чехия.
Книгата започва със запознаване с основните понятия и предлагане на основни знания за електростопанствата (електроенергийните системи, замесените йерархии и пазари), за да бъдат разбираеми останалите части и от неспециалисти.
Следва хронологично описание на развитието и състоянието на електроенергийните стопанства на Австрия, Германия, Италия, Полша, Румъния, Франция и Чехия.
Описанията са предназначени за всички, от които зависят преобразователните процеси на българската икономика. Чрез описателната част авторът би желал да докаже тезата си, че целта на реформите, които трябва да се извършат, е нарастване на благосъстоянието на българския народ.
Авторът изразява надежда, че съществуващата у нас реалност ще се промени именно по пътя на описаните и от него икономически и политически преобразования.
Димо Стоилов
Димо Стоилов, доц. д-р инж., е преподавател в катедра „Електроенергетика” към Технически университет в гр. София. Преди започване на преподавателската си дейност дълго време е работил като специалист в Централното диспечерско управление към Националната електрическа компания-ЕАД. Основните му изследователски и преподавателски интереси са в областите на оптималното оперативно планиране и управление на режимите на електроенергийните системи (ЕЕС), организацията и работа на пазарите на електроенергия, развитието на ЕЕС, електрическите мрежи в населените места.