Преди повече от сто години (1895) във Франция излиза книгата на Гюстав льо Бон „Психология на тълпите”, в която се прави опит да се осмисли едно зараждащо се обществено явление – преминаването на движещите сили на обществените преобразувания от известните личности към безликите маси. „Главната и характерна черта на нашата епоха – утвърждава Льо Бон – е замяната на съзнателната дейност на индивида от безсъзнателната дейност на тълпата.”
През 1981 г., и пак във Франция, излиза не по-малко фундаменталната книга на Серж Московичи „Ерата на тълпите”. За времето между появата на тези две книги тенденциите, отбелязани от Льо Бон, трайно навлизат в нашия обществен живот. Самото общество се променя кардинално: от класово, според определението на Маркс, то става масово, според твърдението на Московичи. А масата винаги върви след своя вожд, ако той знае как да я управлява.
В своята монография Серж Московичи подробно разглежда и анализира психологическите теории на Гюстав льо Бон, Габриел Тард, Зигмунд Фройд и други. Социалният феномен на масата, разтварянето на индивида в нея, поведението на вожда – това са основните въпроси в психологията на тълпите и авторът умело ги илюстрира с примери за взаимоотношенията между тълпите и техните лидери: Цезар, Робеспиер, Наполеон, Ленин, Мусолини, Сталин, Хитлер, Мао, Тито, Дьо Гол и др.
И така, какво да се прави, когато тълпите вече са налице?
Две неща, отговаря психологията на тълпите: да се открие вождът сред тях и да бъдат управлявани.
"Може би появата на масите в по-голяма степен, отколкото прогресът на историята, растежът на икономиката и раждането на нови нации се явява показател на агонята на старите цивилизации и за завръщането на безредието, което предхожда развитието на нови цивилизации"
Серж Московичи
Серж Московичи е френски социален психолог от румънско-еврейски произход. Роден е на 14 юни 1925 г. в Браила, кралство Румъния. Израства в Кагула (Бесарабия), която впоследствие приема за своя родина. През войната е интерниран в трудов лагер поради антисемитското законодателство в Румъния. През 1947 г. той напуска Румъния и след няколко бежански лагери се озовава в Париж, където завършва психология в Сорбоната и защитава докторска дисертация.
От 60-те години провежда изследванията си и чете лекции в Принстън, Станфорд, Кеймбридж; във висши училища в Ню Йорк, Женева, Париж, Лувен и Ерусалим. Серж Московичи е директор на Европейската лаборатория по социална психология в Париж. Почетен доктор е на много европейски и американски университети. Московичи е член на Европейската академия на науките, на Руската академия на науките, на Унгарската академия на науките, на Академията на науките на Ню Йорк. Оглавява редица международни организации по социална психология.
Сред най-известните му трудове са: „Векът на тълпите", „Социална психология", „Машината за богове". През 2006 г. Московичи публикува в САЩ новата си книга „Изграждането на съвременната социална психология".
Личен сайт: http://www.serge-moscovici.fr/