Философията: кому е нужна” е сборник с есета на Айн Ранд, издаден няколко месеца след смъртта й през 1982 г. под редакцията на Ленард Пейкоф. Неговата тема е философията изобщо.
Човекът се нуждае от метафизика, епистемология и етика, тоест от философия, за да е в състояние да мисли, да действа, да живее. В днешния свят този възглед за ролята на философията е уникален – също както защитата на разума от страна на обективизма е почти уникална.
В този сборник Ранд доказва, че философията играе главна роля във всички човешки дейности; че в основата на всяко действие и всяка мисъл лежат определени предпоставки, които ние трябва да изучим. Но за да може една философска идея да функционира наистина като насока за живот, човек трябва да познава пълната система, към която тя принадлежи, както и връзката на идеята с другите идеи, които й дават контекст, определение, приложение, доказателство. Така ще може да живее пълноценно.
Изборът на човека е не дали да има философия, а коя да бъде неговата философия. Философията е нужна на всекиго.
„Парите са инструментът на хората, достигнали до високо ниво на производителност и дългосрочен контрол над живота си. Парите не са просто средство за размяна: много по-важно е, че те са средство за запасяване, което позволява отместено във времето потребление и предоставя време за бъдещо производство. За да изпълнят това изискване, парите трябва да представляват материален артикул, който е нетленен, рядък, хомогенен, лесен за съхранение, стойността му не подлежи на големи колебания и винаги се търси от онези, с които търгувате. Това ви води до решението да използвате златото като парично средство. Златните пари сами по себе си представляват веществена ценност и белег за вече произведено богатство. Когато приемате златна монета в отплата за вашите стоки, вие действително доставяте стоките на купувача; транзакцията е също толкова сигурна, както и простата размяна. Когато складирате запасите си под формата на златни монети, те символизират стоките, които действително сте произвели, стоките, отишли, за да предоставят време на други производители, които ще поддържат непрекъснато производствения процес, така че вие да можете да размените своите монети за стоки винаги когато пожелаете.”
Айн Ранд
Айн Ранд - рождено име Алиса Зиновиевна Розенбаум (1905-1982), е американски философ, сценарист и романист от руско-еврейски произход, позната по света със своята рационална философия, близка по идеи с политическата и философска основа на либертарианството, която тя нарича "обективизъм”. „Рационалния егоизъм” е главната идея на обективизма. Считана е за теоретик на индивидуалния капитализъм и на либертарианството.
Автор е на множество философски есета за свободната мисъл, защитавайки свободата, социалната справедливост и частната собственост. Тя има огромен принос и в сферата на етиката, политическата философия и епистемологията.
Има издадени шест сборника с есета, сред които: „Добродетелта на егоизма” (“The Virtue of Selfishness”), „Капитализмът: непознатият идеал” (“Capitalism: The Unknown Ideal”) и „За новия интелектуалец” (“For the new intellectual”). Айн Ранд е автор на романите „Изворът” ("The Fountainhead"), "Ние, които живеем" ("We the Living") и шедьовъра „Атлас изправи рамене” ("Atlas Shrugged") - втори по популярност след Библията в Съединените щати .
Айн Ранд подкрепя свободомислещата визия на минархизма, поставящ човека в центъра на обществото и етиката. Нейните открито прокапиталистически бестселъри са едни от малкото сериозни и добили широк резонанс контрапункти на левите марксически и маоистки движения в САЩ, Германия и Франция през 70-те години на ХХ век.
През 70-те години на ХХ век Ранд се концентрира върху систематичната разработка на своята обективистична философия и приложението й спрямо отделни актуални обществени събития. Паралелно с това работи за няколко института и преподава; издава статии и впоследствие собствени вестник и списание. До смъртта си през 1982 г. Айн Ранд развива активна обществена й дейност, участва в редица философски и политически дебати.