В настоящата разработка се изследва взаимовръзката между икономическия растеж и развитието на банковата система в България по логиката на производствената функция с добавено финансово развитие. В него е извършена проверка за наличие на краткосрочна и дългосрочна причинност (тест на Грейнджър и тест на Валд) между динамиките на реалната икономика и банковата система, както и за присъствието на коинтеграционни зависимости между тях (тест на Йохансон). Идентифицирани са основните трансмисионни механизми между двата сектора и са направени прогнози за бъдещото въздействие и принос върху икономическия растеж от страна на основните му реални фактори и на финансовото развитие. Доказано е, че в периода до въвеждането на паричния съвет развитието на банковата система влияе негативно върху динамиката на съвкупното производство, и като базисен трансмисионен механизъм се проявява външната търговия. След средата на 1997 г. динамиката на кредита за неправителствения сектор се отразява позитивно върху икономическия растеж, докато въздействието на останалите финансови променливи е отрицателно, като инвестициите встъпват в ролята на фундаментален канал за пренасяне на ефекти .
„Дисертационният труд на доц. д-р Стати Статев е по особено актуални, неизследвани и не анализирани проблеми в нашата теория и практика. Проблемите на икономическия растеж и финансовото развитие и тяхното успешно решаване са от особено значение за просперитета на нашата страна и утвърждаването й като членка на ЕС. Икономическият растеж е бил обект на изследване и анализиране, но извън връзката му с финансовото развитие. За първи път в нашата теория и практика се поставя съвместното анализиране на взаимовръзката между финансовото посредничество и икономическия растеж. Резултатите от това изследване ще позволят за вземане на решения и преориентиране на нашата парична и фискална политика към постигане на висок икономически растеж. Актуалността на проблематиката за България е в основата на формулираната теза, “че между финансовото развитие и динамиката на реалния сектор на българската икономика съществуват трайни и устойчиви двупосочни, с променливи във времето продължителни взаимовръзки”, а целта е “... на тази основа да се анализира зависимостта и причинността между динамиките на финансовия и на реалния сектор в дългосрочен и краткосрочен период, да се характеризират базисните трансмисионни механизми между тях” (с.4). Формулираната теза и цел е декомпозирана в седем изследователски задачи, отчитайки по-съществените разширения и ограничения на анализа. Обект на изследване е динамиката на финансовия и реалния сектор на България през периода 1991-2006 г., а предмет е зависимостта между финансовото развитие и икономическия растеж, оценена въз основа на традиционно използвани изследователски методи и посредством специално обоснована за целта иконометрична методология (с.9). Приложен е системен теоретико-емпиричен подход, реализиран посредством по-важните научноизследователски методи. Във връзка с решаването на формулираната научна теза, цел и задачи е структуриран и дисертационния труд в два раздела с по три глави.” (из рецензията на проф.д-р ик.н. Цветан Коцев за дисертационния труд на доц. Д-р Стати Статев)
Стати Статев
доц. д-р Стати Статев е роден през 1955 г. в Бургас. Завършил е Националната природоматематическа гимназия в столицата. Първото си висше образование получава във ВИИ „Карл Маркс" (сега Университет за национално и световно стопанство) през 1980 г., специалност „Политическа икономия" с профил „Икономическа социология". Веднага след дипломирането си става асистент. Но освен преподавател, той е и студент - продължава да учи във факултет „Математика и механика" на СУ „Св. Климент Охридски". Оттам през 1984 г. получава второто си висше образование по специалността „Математика".
Следващата година специализира в Централния институт за повишаване квалификацията на кадрите към Московския държавен университет. Пет години по-късно, през 1989 г., той е Фулбрайтов изследовател в департамент „Икономикс" на Бостънския университет, където го заварват и промените в Източна Европа. От началото на 1990 г. започва да чете редовен курс лекции „Източноевропейски реформи" в Бостънския университет и отделни теми в Харвардския.
От април 1990 г. доц. Стати Статев е първият българин, консултант на Световната банка. Участва в първата делегация на Световната банка в София през юли 1990 г. Автор е на над 120 научни публикации. От 1999 г. до 2003 г. е декан на Общоикономическия факултет на УНСС, а след това и досега е зам.-ректор на УНСС. От средата на 2004 г. е член на УС на БНБ от квотата на президента. Освен в УНСС преподава и в Софийския университет, и в Нов български университет. Гост професор е на Бостънския, Атинския и Пирейския университет.