Учебникът запознава със структурата на международните финансови институции и международни организации, които икономическата глобализация изисква и които да я управляват легитимно - Европейският съюз, европейската инвестиционна банка, ЕБВР, МВФ, Световната банка, Световната търговска организация и др., които определят посоката на икономическата глобализация и са особено важни за Европа.
Днес глобализацията, благодарение на интернет повече от всякога прониква навсякъде, което прави всички част от едно "голямо село". През пролетта на 2011 г. бяхме свидетели на това как политическите режими на диктатура, просъществували повече от три или четири деситилетия в Северна Африка и Близкия изток, успяха да паднат за броени дни благодарение на социалната мрежа "Фейсбук" и на силната пропаганда във виртуалното пространство, довела до многомилионни протести. Глобализацията обаче няма само положително влияние. Последната финансова криза, която поднесе много сериозна предизвикателство както за развиващия се, така и за развития свят, започна от САЩ с падането на Lehman Brothers Inc., четвъртата по големина инвестиционна банка в САЩ през есента на 2008 г., и бързо се разпространи в целия свят. Поради икономическата обвързаност на страните по света, последната финансова криза се смята от много икономисти като най-голямата криза след Голямата депресия от 30-те години на миналия век.
доц.д-р Евгени Евгениев
Доц. д-р Евгени Евгениев е зам.-ректор по европейските проекти и продължаващото обучение във Висше училище по застраховане и финанси (ВУЗФ). Преподава във ВУЗФ от 2009 г. по дисциплините „Бизнес стратегии“, „Публични политики и бизнес среда“, „Международни финансови организации“ и др. Води лекции по „Глобален стратегически мениджмънт“ във Висшето училище по публични политики и мениджмънт към Корейския институт за развитие в Сеул, Южна Корея. Има повече от осемгодишен опит като икономист в Световната банка. Работи по стратегически документи в областта на иновациите в България, като Националната стратегия за интелигентна специализация (2012-2014 г.) и Стратегията за интелигентна специализация на София (2015 г.). Към момента е фокусиран върху изследвания в областта на националните иновационни системи, автомобилната индустрия и ефекта на индустрията „Информационни и комуникационни технологии“ върху икономическото развитие.
Автор е на повече от тридесет научни публикации в български и чуждестранни издания. Участвал е в работата на над десет аналитични доклади на международни институции, в резултат на което познава практиката на всички глобални институции, които са във фокуса на настоящия учебник.