„Гражданската култура“ е книга, всеобщо призната като основно изследване в сравнителната политика и като принос към теория на демокрацията. Авторите са разгледали историческия опит от 30-те, 40-те и 50-те години, трагичните последици от неуспехите на демокрацията, грешките на политиката и фашистката агресия, чиято кулминация е Втората световна война. Но те също така обръщат поглед напред към проблемите на демократичната стабилизация в страните от следвоенна континентална Европа и демократичната модернизация в еманципиращия се трети свят.
Гражданската култура е теория, която търси причините за демократичната стабилност в отношението на гражданите към демокрацията и демократичните процедури и институции. Формулирана е в началото на 60-те години на 20 в. в книгата „Гражданската култура” на американските учени Гейбриъл Алмънд и Сидни Верба, представляваща сравнително изследване на отношението към демокрацията в Англия, Германия, Италия, САЩ и Мексико. Изследването се стреми да обясни връзката на различните типове отношение към демокрацията с историческото развитие на политическа стабилност в разглежданите страни. Според тази теория за ефективното функциониране на демокрацията е необходимо правителството да управлява с участието на гражданите в политическия процес, т.е. нужно е съгласуване на действията на политическите лидери с активната ангажираност на гражданите.
Изводите от изследването предполагат, че политическата култура, която благоприятства демокрацията, трябва да бъде смесена – в нея трябва да бъдат балансирани и съчетани активност, пасивност, задължение, съгласие и противоречия. Гражданите не винаги биха се включили напълно в политическия процес, те запазват определен „граждански резерв” от умения и желание за ангажираност, които да отдадат само за определени проблеми, важни за тях. Така те балансират между активността и пасивността и по този начин упълномощават лидерите да управляват и да отговарят на техните нужди. Повечето граждани разбират моралния дълг да се включат в политическия процес, убедени са във възможността да участват в управлението, но действията, които предприемат за това, са избирателни. Друга характеристика на гражданската култура е балансът между съгласието и противоречията. Политическите несъгласия са естествена част от отворените демократични системи. Но в стабилните демокрации националната лоялност и подкрепата за политическата система изобщо ограничават и удържат тези противоречия.
Гейбриъл Алмънд
Гейбриъл А. Алмънд (1911-2002) – американски политолог, специалист в областта на общотеоретичната и сравнителната политология. Своята популярност дължи на трудовете си, посветени на политическата система и политичесаката култура. В анализа си на политическите системи използва широко концепцията за „входа и изхода” и отделя голямо внимание на изучаването на съответстващите функции. Алмънд илюстрила много добре връзката между политическата ориентация на гражданите и особеностите на политическата система.
Сидни Верба
Сидни Верба (1932) – американски политолог, чиито трудове се определят като класика на съвременната политическа наука. Верба е един от най-изтъкнатите специалисти в областта на сравнителната политология и изследванията на политическото участие.