Ако с "Пътят към робството" (1944) Хайек предупреждава света за опасностите, пред които тоталитарното управление изправя либералните демокрации, в "Интелектуалците и социализма" (1949) той обяснява защо социалистическите идеи дълги години доминират мисленето на най-дейните интелектуалци, и стига до извода, че именно на тази доминация се дължи триумфът на социализма по света. Според Хайек влиянието на интелектуалците върху политиката е незаслужено подценявано. Въпрос на време е днешната идея да се превърне в утрешна политика.
„Най-важното е да се проумеят в дълбочина причините, поради които повечето интелектуалци проявяват склонност към социализма. Първото нещо, което всички несподелящи това пристрастие трябва честно и открито да признаят е, че възгледите на интелектуалците се определят не от користни интереси, нито от злонамерени подбуди, а предимно от честни убеждения. Всъщност е необходимо да се признае, че в общи линии типичният интелектуалец днес е много по-вероятно да стане социалист, ако е ръководен от добра воля и интелигентност, и че на равнището на чисто интелектуалния спор той обикновено е способен по-добре да защити своите убеждения, отколкото повечето от неговите противници от същата социална група.”
Фридрих Август фон Хайек
Фридрих Август фон Хайек (1899-1992) е австрийски икономист и политически философ, известен със своята защита на либералната демокрация и свободния пазар срещу разпространението на социализма и колективизма в средата на ХХ век. Хайек е един от най-влиятелните преподаватели във Виенския университет и има значителен принос в областта на правото и когнитивната наука.
През 1974 г. Фридрих Хайек получава Нобеловата награда за икономика заедно със своя идеологически противник Гунар Мюрдал. През 1991 г. е награден от президента Джордж Буш с Президентския орден на свободата - една от двете най-високи награди на САЩ.
Хайек е един от инициаторите за създаването на обществото „Мон Пелерин” (1947). Това е група от класически либерали, които се опитват да се противопоставят в много области на това, което за тях е „социалистическо“. Дълги години техните усилия остават в „интелектуалните покрайнини“, но от 70-те години те получават все по-голямо внимание.
Фридрих фон Хайек е бил преподавател в Лондонското училище за икономически и политически науки, в Чикагския и Фрайбургския университети.
В негова чест група студенти от Лондонското училище основават през 1996 г. „Общество Хайек”.
Допълнителна информация
Биография на Фридрих Хайек
"През годините аз отново и отново питах други привърженици на свободното общество как са успели да се измъкнат от заразата на колективистката интелектуална среда. Нито едно име не беше споменавано по-често като източник на просвещение и разбиране от това на Фридрих Хайек..."
Текстове на Хайек на български онлайн
ресурси от сайта Икономически знания по интернет