Избрани произведения и документи в три тома
Икономически текстове: студии и статии, том 2
Автор(и) : Асен Христофоров
Издател : Българска народна банка
Място на издаване : София, България
Година на издаване : 2010
ISBN : 978-954-8579-36-0
Брой страници : 511
Език : български
Резервираната от вас книга ще бъде пазена до 2 работни дни след избраната дата, след което ще бъде освободена за по-нататъшно резервиране. Съгласувайте с работното време на Библиотеката!
Book
По повод 100-годишната от рождението на проф. Асен Христофоров Българската народна банка издаде книга в три тома от поредицата ""История на финансите и банковото дело – Наследство"", която представя творчеството и живота на големия български икономист и писател, съобщиха от банковата институция.
Изданието е под общата редакция на Румен Аврамов, който във встъпителната студия представя двуизмерния талант на проф. Асен Христофоров, съчетал литературното творчество с икономическите познания. Вторият том включва статии и научни публикации, а третият – автобиографични материали и документи за живота на писателя. С отпечатването на трилогията за проф. Асен Христофоров Българската народна банка продължава представянето на творбите на забравени български икономисти, които оправдават своето повторно присъствие пред читателите не само с дълбочината и оригиналността на познанията си, но и с проникновеността на своите завети към поколенията.
Книгата е публикувана на страницата на БНБ в интернет - http://www.bnb.bg/ResearchAndPublications/PubNonPeriodical/PubNPFinancialHistory/PubNPHeritage/index.htm
„Планът на настоящото изследване върху развитието на конюнктурния цикъл в България от 1934 насам се схожда в основните си черти с общата схема на годишните стопански прегледи, изработвани от Статистическия институт за стопански проучвания в сътрудничество с Конюнктурната служба на Главната дирекция на статистиката. Този план има своите предимства, но и някои недостатъци: колкото анализът на развитието на отделните отрасли на народното стопанство добива по-самостоятелен характер, толкова връзката между отделните глави на изложението и общият поглед върху развитието на стопанството стават по-замъглени. За да се запази цялостният характер на монографията, навсякъде в изложението се подчертава връзката между цени, консумация, производство и кредит, както и взаимодействието между конюнктурните и структурните промени в развитието на стопанството.”
Асен Христофоров
проф. Асен Георгиев Христофоров (1910-1970) е български икономист, писател и преводач. Начално училище завършва в Берлин. Завършва с отличие Робърт колеж в Истанбул и Икономически университет в Лондон. Специализира в Оксфорд.
Един от създателите на статистическия институт и банковата статистика на БНБ. Преподава политическа икономия в Софийския университет „Св. Климент Охридски“. На 33 години става доцент, а на 35 – редовен професор. Атанас Буров казва, че с идването на Христофоров, икономическата наука в СУ е стигнала нивото, за което е мечтал.
През 1947 година Асен Христофоров, привърженик на неокласическата икономическа теория и противник на марксизма, е уволнен от университета без право да преподава до края на живота си. Отнемат му софийското жителство, забраняват му да живее и в родния си Пловдив. Той заживява в с. Говедарци, където има вила.
През 1951 година е арестуван, обвинен в шпионаж и пратен без присъда в лагера Белене. След като е освободен през 1953 година се оттегля да живее на вилата си в Говедарци и се отдава на преводи и писателска дейност, публикува мемоарни, пътеписни и краеведски книги.
Превежда от английски „Белият зъб“ на Джек Лондон, Хенри Филдинг, Джеймс Джойс, „Трима души в една лодка“ на Джером К. Джером, Емили Бронте и други. На литературна конференция в Лондон шекспироведът Марко Минков казва: "В България има един човек, който знае английски език по-добре от тукашните филолози. Името му е Асен Христофоров."